Perseverance Rover NASA je první zařízení, které vyrábí kyslík na Marsu

Přístroj MOXIE používaný k extrakci kyslíku z oxidu uhličitého. NASA

Rover Perseverance od NASA jen nastavuje rekordy. Je to první zařízení, které zachytí zvuk povrchu Marsu, první vozidlo, které přenese dron na jinou planetu, a nyní první technologie produkující kyslík mimo Zemi.

Před odesláním Perseverance na Rudou planetu vybavila NASA vozidlo nástrojem velikosti toustovače nazvaným Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, nebo zkráceně MOXIE. Tato malá žlutá krabička nasává molekuly oxidu uhličitého (atmosféra Marsu je z 96 % CO2) a rozděluje je, čímž vzniká kyslík a v dobrém i zlém i oxid uhelnatý.

MOXIE má vytlačit 10 gramů kyslíku za hodinu, ale jednotka vyrobila celkem jen 5 gramů během prvních 2 hodin. To je dost kyslíku, aby to někoho udrželo naživu asi 10 minut. Větší verze jednotky MOXIE by teoreticky produkovala kyslík rychlostí, která je pro naše potřeby vhodnější, nebo dokonce produkovala 27,5 tuny kyslíku potřebného k pohonu raket opouštějících Mars k návratu na Zemi.

NASA říká, že MOXIE se při používání zahřívá až na 1 470 stupňů Fahrenheita (800 Celsia). Je tak horké, že ho NASA musela obložit aerogelem, aby chránil rover Perseverance. Výzkumníci možná v budoucnu najdou způsob výroby kyslíku, který využívá méně energie nebo produkuje méně tepla, ale prozatím je MOXIE to nejlepší, co máme.

Tato nová mise dokazuje, že dokážeme vytvořit prostředí pro lidi na Marsu, ačkoli kolonizace je stále velmi daleko. Přeprava velké jednotky MOXIE na Mars je právě teď nepraktická a energii potřebnou k nepřetržitému provozu takové jednotky by na povrchu Marsu bylo těžké najít.

Zdroj: NASA

Leave a Comment