Pokud s klávesnicí svého telefonu nebo tabletu Android děláte pouze ťukání slov, přicházíte o spoustu skvělých funkcí. O klávesnici se toho můžete dozvědět víc, než byste čekali.

Samozřejmě můžete psát slova, aniž byste věnovali pozornost některé z těchto funkcí – ale jejich zvládnutí vám pomůže psát rychleji a ušetří čas při zadávání textu.

Hlasové zadávání

Pokud nemáte volné ruce – nebo máte chuť jen diktovat – můžete klepnout na tlačítko mikrofonu na klávesnici a zadávat slova pouhým vyslovením.

Tato funkce odesílá váš hlasový vstup do služby rozpoznávání řeči Google, kde je prozkoumán, převeden na text a odeslán zpět do vašeho telefonu. To znamená, že vyžaduje připojení k internetu, ale přístup využívající masivní výpočetní výkon Google jej činí překvapivě přesným.

Chcete-li při používání rozpoznávání hlasu zadat interpunkční znaménka, řekněte „tečka“, „čárka“, „otazník“, „vykřičník“ nebo „vykřičník“. Android místo slov zadá příslušné interpunkční znaménko.

Offline hlasové psaní

Pokud používáte Android 4.2 nebo novější verzi Androidu, můžete nyní používat hlasové zadávání offline. Stačí si nainstalovat příslušné jazykové slovníky pro rozpoznávání hlasu. Všimněte si, že rozpoznávání hlasu je v režimu offline o něco méně přesné.

reklama

Chcete-li slovníky nainstalovat, otevřete obrazovku Nastavení, klepněte na Jazyk a vstup a klepněte na tlačítko nastavení napravo od hlasového zadávání Google.

Stáhněte si jazyky, které chcete používat offline, z obrazovky Rozpoznávání řeči offline.

Přejeďte prstem na Typ

Výchozí klávesnice v Androidu 4.2 získala možnost psát slova pouhým přejetím prstem po nich.

Chcete-li zadat slovo přejetím, jednoduše se dotkněte prvního písmene a přejeďte prstem po písmenech – například chcete-li napsat Geek, dotkněte se G, přesuňte prst na E a poté přesuňte prst na K. Android se pokusí abyste uhodli, co píšete, zobrazením nad klávesnicí. Zvedněte prst a slovo bude napsáno. Můžete to udělat, chcete-li rychle napsat mnoho slov za sebou, zvednutím prstu z obrazovky mezi jednotlivými slovy.

Predikce slov a automatické opravy

Při klepnutí na slovo se klávesnice Androidu 4.2 pokusí myslet dopředu a uhodnout slovo, které se chystáte napsat. Zadejte například Messa a nad klávesnicí se zobrazí „Zpráva“. Poté můžete klepnutím na mezerník přejít na další slovo a Android automaticky doplní zbytek slova, které očekává, že zadáte.

reklama

Klávesnice dokonce použije kontext k odhadu, které slovo pravděpodobně napíšete, i když jste ještě nezačali psát žádné slovo. Klepněte na jeden z návrhů a zadejte jej.

Nastavení klávesnice

Můžete si také přizpůsobit chování klávesnice. Otevřete obrazovku Nastavení, klepněte na Jazyk a vstup a klepněte na tlačítko nastavení napravo od klávesnice Android.

Obrazovka nastavení klávesnice obsahuje možnosti pro deaktivaci funkcí, jako je přejetí prstem, automatické opravy, automatické psaní velkých písmen a návrhy dalšího slova. Můžete také učinit automatickou opravu ještě agresivnější nebo přepnout na jiné rozložení klávesnice, jako je francouzské rozložení QWERTZ.

Výměny klávesnice třetích stran

Klávesnice, která je součástí systému Android, je jen jednou z mnoha možností – ve skutečnosti může výrobce vašeho telefonu již zahrnout klávesnice třetích stran, jako je Swype, které můžete použít. Z Google Play si můžete nainstalovat další klávesnice třetích stran a přepínat mezi nimi. Mnoho lidí například považuje SwiftKey za nejlepší funkce automatických oprav, zatímco Swype je původní klávesnice, na kterou se písmena zapisují přejetím prstem.

Takové experimentální funkce obvykle najdete nejprve na Androidu – můžete najít širokou škálu různých klávesnic, všechny s vlastními nápady, jak zrychlit a zefektivnit zadávání textu.


Klávesnice Androidu není jen klávesnice – je to kus softwaru s vlastními jedinečnými triky, ale také takový, který lze vyměnit a vyměnit za jinou klávesnici, která by se vám mohla líbit lépe. Pokud chcete na svém iPhonu nebo iPadu jinou klávesnici, budete ji muset útěk z vězení.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?