Obecnou moudrostí je, že počítače Mac jsou dražší než počítače se systémem Windows. To je pravda, pokud porovnáte notebook s Windows za 250 USD s MacBookem, který začíná na 899 USD. Ale vzhledem ke srovnatelnému hardwaru nemusí být Mac nutně dražší než PC.

Je to podobné jako u telefonů. Jistě, iPhone je dražší než levné telefony se systémem Android a Windows, ale iPhone je cenově srovnatelný se špičkovými telefony Android od značek Samsung a HTC.

Počítače Mac jsou dražší, protože neexistuje žádný hardware nižší třídy

Počítače Mac jsou dražší v jednom zásadním, zřejmém způsobu – nenabízejí produkt nižší třídy. Zatímco levný notebook se systémem Windows nebo Chromebook můžete získat za cenu mezi 150 a 250 dolary, MacBooky začínají na 899 dolarech za nejlevnější MacBook Air. V roce 2012 byla průměrná cena notebooku se systémem Windows 450 dolarů, což je stále výrazně pod cenou, kterou začíná Mac. na.

Pokud utrácíte za notebook méně než 899 USD, je Mac jen dražší varianta ve srovnání s notebookem za 500 USD, na který průměrný člověk kouká. To je v pořádku – levné počítače nižší třídy se každým rokem zlepšují a pro mnoho lidí jsou dostatečně výkonné.

Jakmile se však začnete poohlížet po hardwaru PC vyšší třídy, nemusí být počítače Mac nutně dražší než počítače s podobnými specifikacemi.

levný hp chromebook

MacBooky jsou cenově konkurenceschopné se srovnatelnými notebooky

Pokud plánujete utratit přibližně 1 000 $ za lehký notebook ve stylu ultrabooku, porovnejte, co získáte s počítači Mac a PC.

reklama

13palcový MacBook Air stojí 999 dolarů a za to dostanete 128 GB úložiště, procesor Intel Core i5, 4 GB RAM a grafiku Intel HD Graphics 6000.

Srovnejme s Dell XPS 13, oblíbeným a dobře recenzovaným PC ultrabookem. Ostatní výrobci nabízejí notebooky za podobnou cenu. Na rozdíl od MacBooku Air začíná na 799 $ — 200 $ levnější. Model za 799 USD je však dodáván pouze s procesorem Intel Core i3 a grafickou kartou Intel HD Graphics 5500. Pokud chcete přejít na procesor Core i5, platíte za model za 999 USD. Získáte tak 8 GB RAM, ale stále zůstanete u pomalejší grafiky Intel HD Graphics 5500. Dell XPS 13 má mnohem hezčí displej s rozlišením 1920×1080, zatímco MacBook Air nabízí pouze displej s rozlišením 1440×900.

Na druhou stranu, Dell XPS z roku 2015 dosáhl v testu výdrže baterie Laptop Mag 7 hodin 18 minut, zatímco 13palcový MacBook Air z roku 2015 dosáhl 14 hodin – téměř dvojnásobná životnost baterie.

Takže ve srovnání Dell XPS 13 a MacBook Air nabízí Dell XPS 13 obrazovku s vyšším rozlišením a dvojnásobnou RAM spolu s nízkou hmotností a menší velikostí. MacBook Air nabízí dvojnásobnou výdrž baterie a rychlejší grafický hardware, aniž byste se museli pouštět do porovnávání klávesnice a trackpadu. Můžete se rozhodnout, že upřednostníte notebook Dell s obrazovkou s vyšším rozlišením a větší RAM před delší výdrží baterie a dalšími výhodami, ale to zdaleka není samozřejmost.

MacBook air

Mac Mini jsou cenově konkurenceschopné se srovnatelnými stolními počítači

Ale co stolní počítače? No, Apple Mac Mini začíná na 499 dolarech. Získáte tak miniPC s 1,4 GHz procesorem Intel Core i5, 500 GB mechanického pevného disku, 4 GB RAM a Intel HD Graphics 5000.

reklama

Intel nabízí sadu známou jako Intel NUC, která vám umožní sestavit si vlastní počítač s malým formátem – Intel NUC je samozřejmě menší než Mac Mini. Tato sada vás stojí 349 USD. Získáte procesor Intel Core i5 s frekvencí 1,6 GHz a grafickou kartu Intel HD Graphics 6000. Nedodává se však s RAM, pevným diskem ani kopií operačního systému Windows – musíte zaplatit za všechny zvlášť. Takže vlastní počítač Intel v malém formátu bude dražší než Mac Mini od Apple, navíc bude vyžadovat montáž.

HP nabízí HP Pavilion Mini Desktop a začíná na 319 dolarech s rychlejším 500GB mechanickým pevným diskem, než nabízí Mac Mini. Obsahuje ale pomalejší procesor Intel Pentium. Za srovnatelný procesor musíte zaplatit 449 $ – a tím získáte procesor Core i3, nikoli procesor Core i5. Také za to dostanete větší 1 TB disk, ale zaplatíte poměrně podobnou částku.

Alienware Alpha od společnosti Dell zaměřený na hry je za 499 dolarů zvláštní a nabízí vynikající výkon s grafikou NVIDIA. Pokud plánujete hrát počítačové hry, pak je to absolutně lepší řešení – ale pokud chcete pouze mini PC a plánujete pouze používání desktopových aplikací, tyto grafiky NVIDIA nejsou ve skutečnosti nutné a znamenají, že Alienware Alpha bude spotřebovávat více energie. Macy si prostě nekonkurují na určitých trzích – to zahrnuje i herní počítače.

mac mini


Tento vzorec má tendenci se opakovat, když si prohlížíte další produkty Apple. Můžete najít levnější možnosti od jiných výrobců, ale hledejte produkty se srovnatelnými specifikacemi a zjistíte, že vypadají velmi podobně. Ano, můžete se dohadovat a najít nějaké PC produkty, které jsou o něco levnější než srovnatelné Macy. Celkově jsou však Macy cenově poměrně blízko.

Dokud hledáte typ produktu, který Apple nabízí, bude Mac poměrně konkurenceschopný. Apple ale nenabízí počítače pro každého. Pokud například hledáte levný počítač nebo výkonný počítač zaměřený na hry, Apple je nenabízí a rozhodně bude lepší jít s PC.

Macy také nabízejí vyšší hodnotu při dalším prodeji. Počítače Mac prostě mají tendenci držet svou hodnotu v průběhu času lépe než počítače PC. Pokud plánujete za několik let prodat svůj notebook na eBay nebo Craigslist, můžete obecně získat větší část jeho hodnoty, pokud se jedná o Mac.

reklama

Image Credit: ShashiBellamkonda na Flickru, llcatta86 dotcom na Flickru, Paul Hudson na Flickru, nubobo na Flickru

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu