Připojili jste někdy nativní jednotku Mac do počítače se systémem Windows 10? Pokud tak učiníte, zobrazí se děsivě vyhlížející zpráva s výzvou k naformátování disku. Proč to Windows dělá? vysvětlíme.

Windows neumí číst systémy souborů Mac

Zde je stručná technická odpověď na děsivou výzvu: Disky naformátované pro Mac používají systém souborů, který Windows 10 neumí přečíst, a Windows po vás chce, abyste přeformátovali disk Mac pomocí systému souborů, kterému Windows rozumí. Formátování bohužel také vymaže všechna data na disku, takže ještě neklikejte na tlačítko „Formátovat disk“.

Existují i ​​další možnosti, ale nejprve se podívejme hlouběji na to, co se děje.

Příběh dvou souborových systémů

Ve výchozím nastavení používají počítače se systémem Windows 10 a Macintosh dva různé systémy souborů. Systém souborů je softwarová metoda, která určuje, jak operační systém zapisuje data na paměťové médium (a čte z něj) data, jako je pevný disk nebo jednotka USB.

Windows 10 používá systém souborů NTFS a macOS aktuálně používá APFS. (MacOS dříve používal HFS+ v macOS 10.12 a dřívějších.) Pokud naformátujete jednotku jako APFS na Macu, Windows 10 ji nepřečte, protože APFS je proprietární formát systému souborů vytvořený společností Apple.

reklama

Pokud například vložíte jednotku USB naformátovanou jako APFS nebo HFS+ do počítače se systémem Windows 10, zobrazí se vyskakovací okno s upozorněním: „Musíte zformátovat disk v jednotce [letter] než jej budete moci použít. Chceš to zformátovat?” Když se při pokusu o čtení známého dobrého disku zobrazí tato zpráva, vždy klikněte na „Zrušit“.

Pokud kliknete na „Format Disk“ a projdete procesem formátování, ztratíte všechna data na disku! A Microsoftu to zjevně nevadí.

Pokud vás systém Windows 10 požádá o naformátování disku Mac, klikněte na „Storno“.

PŘÍBUZNÝ: Jaký je rozdíl mezi APFS, Mac OS Extended (HFS+) a ExFAT?

Proč tedy Windows Opravdu Udělej to?

Pokud by Microsoft opravdu chtěl, Windows by se mohl pokusit číst vaše disky naformátované pro Mac. Možná by mohl licencovat technologii APFS od společnosti Apple a zahrnout ji do systému Windows 10 – nebo vás přinejmenším upozornit, že jste vložili disk naformátovaný pro Mac, a vysvětlit, proč jej nelze přečíst.

Místo toho Windows 10 předstírá, že váš Mac disk je ekvivalentní poškozenému nebo nezformátovanému disku, a nevadí mu, když jej omylem zformátujete a ztratíte všechna data. “To není můj problém!”, říká Windows. Totéž platí pro disky naformátované v Linuxu a je to a běžná frustrace pro uživatele multiplatformních počítačů.

Důvodem uživatelsky nepřátelského chování Microsoftu je v tomto konkrétním případě tradice. Windows je již dlouho dominantní platformou stolních počítačů a může se obejít bez zacházení s cizími souborovými systémy, jako by neexistovaly.

Na rozdíl od toho macOS umí číst disky naformátované v NTFS (ale nemůže na ně zapisovat bez přídavného softwaru) a může také číst a zapisovat starší souborový systém Windows FAT32 a exFAT společnosti Microsoft v souhlasu s kompatibilitou vyměnitelných jednotek mezi prodejci.

PŘÍBUZNÝ: Jaký je rozdíl mezi FAT32, exFAT a NTFS?

Dá se to nějak obejít?

Pokud máte na disku Mac data, která potřebujete přenést do počítače se systémem Windows 10, existuje několik způsobů, jak problém obejít. Zde je několik z nich.

  • Přenos dat přes síť: Můžete se zcela vyhnout diskům naformátovaným na Mac a sdílet soubory přes LAN, posílat je prostřednictvím cloudové zálohovací služby, jako je Dropbox, nebo si dokonce poslat několik souborů e-mailem jako přílohy.
  • Nainstalujte nástroj třetí strany: Někteří dodavatelé třetích stran vytvářejí nástroje, které vám umožňují číst disky naformátované pro Mac v systému Windows. Linux Reader od DiskInternals je bezplatný nástroj, který čte disky APFS, ale nezapisuje je. APFS pro Windows od Paragon je komerční produkt (50 USD), který vám umožňuje číst a zapisovat jednotky APFS. Pro disky HFS+ můžete nainstalovat HFSExplorer, bezplatný nástroj, který čte starší disky naformátované pro Mac.
  • Vytvořte disk, který lze číst na počítačích Mac a PC: Pokud máte Mac, který zapsal disk, stále k dispozici (a prostor pro zálohování dat na disku), můžete svůj Mac disk přeformátovat pomocí souborového systému exFAT – což vymaže disk, takže jej nejprve zálohujte – a poté zkopírujte soubory zpět na disk. Windows i macOS plně podporují čtení a zápis na jednotky exFAT, protože se jedná o průmyslový standardní souborový systém pro vyměnitelná flash média.

Pokud se nás zeptáte, je již načase, aby systém Windows zacházel s ostatními systémy souborů s respektem, který si zaslouží. V dnešní době žijeme v pulzujícím multiplatformním světě a produkty společnosti Microsoft by tuto realitu měly odrážet. Nedávné přijetí Linuxu společností Microsoft je dobrým příkladem toho, jak se posunout vpřed. Mezitím odolejte nutkání přeformátovat a hodně štěstí!

PŘÍBUZNÝ: Jak číst disk ve formátu Mac na počítači se systémem Windows

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu