Mnoho aplikací pro Windows, jako je antivirový software, vkládá kód do Chromu, aby upravilo jeho chování. To má za následek častější pády prohlížeče, takže Google zaujímá stanovisko a blokuje tyto techniky.

Proč aplikace vkládají kód?

Některé aplikace vkládají kód do jiných běžících procesů, aby upravily jejich chování. V systému Windows tato technika existuje již dlouhou dobu. Používá ho mnoho různých typů aplikací, od antimalwarových nástrojů po nebezpečný malware. To se také často nazývá DLL injekce ve Windows.

Jinými slovy, aplikace vkládají kód do Chromu, aby upravily chování Chromu. Bezpečnostní program může chtít přidat do procházení prohlížeče Chrome další kontroly nebo může chtít, aby vaše procházení lépe špehoval malware.

I když aplikace používá vkládání kódu s dobrým úmyslem, může to způsobit problémy tím, že zasáhne do kódu prohlížeče Chrome. Vývojáři Chrome přesně nevědí, jak se tento dodatečný kód bude chovat. Vývojář Chrome Chris H. Hamilton říká: „Tento typ vkládání softwaru je na platformě Windows nekontrolovatelný a způsobuje značné problémy se stabilitou (zhroucení).

PŘÍBUZNÝ: Co je vkládání kódu ve Windows?

Kdy Chrome zcela zablokuje vkládání kódu?

Google původně oznámil své plány na zablokování této techniky v listopadu 2017, přičemž poznamenal, že uživatelé Windows se softwarem vstřikovaným do Chrome mají o 15 % vyšší pravděpodobnost, že Chrome selže. Google poznamenává, že existují lepší techniky pro aplikace, které vyžadují tento druh funkcí, jako je instalace rozšíření prohlížeče Chrome, které ke komunikaci s jiným programem v systému používá nativní zasílání zpráv Chrome.

reklama

Původní oznámení uvádělo, že Chrome 69 začne blokovat veškeré vkládání kódu v září 2018. V našem systému však beta verze Chrome 69 aktuálně varuje před vkládáním kódu pouze v případě, že dojde k selhání prohlížeče. Neblokuje to vstřikování.

Vývojáři Chrome často AB testují nové funkce, jako je tato – jinými slovy, zavádějí různé funkce pro různé uživatele Chrome, aby viděli, jak lidé reagují – takže je možné, že někteří uživatelé Chrome 68 již toto varování viděli.

Google původně oznámil plány zablokovat veškeré vkládání kódu počínaje lednem 2019. Podle Hamiltona ho Google stále plánuje zablokovat „brzy“, v tomto okamžiku se varování přestane zobrazovat, protože Chrome tiše zablokuje všechny pokusy o vložení kódu. Microsoft Edge byl prvním prohlížečem, který provedl změnu v systému Windows, a již od roku 2015 má blokované vkládání kódu.

Opravdu moje aplikace způsobují pády?

I když vás Chrome varuje před nekompatibilními aplikacemi, nemusí nutně způsobovat problémy – pokud váš prohlížeč nepadá.

Hamilton poznamenává, že Chrome pouze varuje před jakýmkoliv softwarem využívajícím vkládání kódu „bez posuzování hodnoty“. Software, který jste nainstalovali, může fungovat správně a nikdy nezpůsobuje žádné problémy, ale společnosti Google se tato technika nelíbí a pracuje na jejím zablokování.

Jak zkontrolovat nekompatibilní aplikace

Pokud Chrome selže, zobrazí se oznámení s výzvou k „Aktualizovat nebo odebrat nekompatibilní aplikace“ nebo „Aktualizovat nebo odebrat problémové aplikace“. Tím se dostanete na seznam aplikací používajících vkládání kódu do vašeho systému.

reklama

K tomuto seznamu se také dostanete – ještě před zhroucením Chromu – tak, že přejdete do Menu > Nastavení > Pokročilé, posouváte se dolů na spodní část obrazovky a kliknete na „Aktualizovat nebo odebrat nekompatibilní aplikace“ v části Obnovit a vyčistit. Pokud zde tuto možnost nevidíte, žádná aplikace ve vašem systému nevkládá kód do Chromu.

Můžete také psát chrome://settings/IncompatibleApplications do adresního řádku a stiskněte Enter. Pokud nevidíte seznam nekompatibilních aplikací, nemáte žádnou nainstalovanou.

(Poznámka: Tato možnost je v našem systému k dispozici pouze počínaje verzí Chrome 69. Stabilní vydání Chrome 69 je naplánováno na 4. září 2018.)

Chrome zobrazí seznam všech aplikací pomocí vkládání kódu, které jste nainstalovali. Objevuje se zde mnoho antivirových aplikací, včetně Avast, AVG, Bitdefender, Emsisoft, Eset, IObit, Norton Security, Malwarebytes a WinPatrol.

Mezi další aplikace, které se zde objevily, patří Acronis True Image, Dropbox a RocketDock. Seznam může být překvapivý, ale v seznamu se objeví jakákoli aplikace využívající vkládání kódu.

Tlačítko „Odebrat“ vedle aplikace vás přenese do okna Nastavení nebo Ovládací panely, kde můžete aplikaci odinstalovat, pokud chcete.

reklama

Pokud nedochází k selhání aplikace, není důvod aplikaci odinstalovat – Google každopádně zablokuje pokusy o vložení kódu za několik měsíců.

Google jasně doufá, že vývojáři aplikací aktualizují své aplikace, aby již nebyly závislé na technikách vkládání kódu. Koneckonců, vývojáři nechtějí, aby Chrome nabádal lidi k odinstalování jejich aplikací. V každém případě se tato chybová zpráva nebude zobrazovat příliš dlouho.

Nemyslíme si, že je to velká ztráta. Jak poznamenávají vývojáři Chromu, techniky vkládání kódu přispívají k selháním a zlepšením bude méně pádů. Nejsme také velkým fanouškem antivirů zasahujících do prohlížeče.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu