Proxima Studio/Shutterstock

S každoročním zvyšováním cen Netflixu a vážným nedostatkem situačních komedií může sdílení účtu vypadat mnohem atraktivněji než měsíční poplatek za předplatné. Jak ale Netflix vnímá sdílení účtů a proč společnost s touto praxí nezastavila?

Každý sdílí účet Netflix

Když říkáme „sdílení účtu“, nemluvíme o sdílení účtu s rodinou. Hovoříme o praktikách, které porušují podmínky používání Netflixu: sdílení účtu s přáteli, sousedy, cizinci na internetu a dalšími dospělými lidmi, se kterými nežijete. Tato praxe je rozšířená; je to prakticky prubířský kámen moderní kultury. S každým ošklivým rozchodem, nepříjemným nastěhováním nebo náhlým záchvatem přátelství-dramatu někdo získá nebo ztratí bezplatný profil na Netflixu.

Dvacet čtyři milionů lidí používá účet na Netflixu, za který podle odhadu Cordcutting.com neplatí. To je hodně lidí. Pokud by odhadem 24 milionů lidí používalo váš produkt zdarma, nebyli byste trochu naštvaní?

Pravděpodobně jste to nasbírali ze zkušenosti, ale Netflix se o sdílení účtu nestará. Nebo s tím společnost alespoň nic nedělá. Jeho podmínky použití výslovně zakazují všudypřítomnou praxi, ale toto pravidlo není nikdy vynucováno. I ty nejkřiklavější formy sdílení účtů zůstávají nepotrestány. Své přihlašovací údaje Netflix můžete bez omezení sdílet s lidmi, kteří žijí po celé zemi, nebo dokonce s lidmi, kteří žijí na jiném kontinentu. Nikdy jsme neslyšeli o tom, že by Netflix zrušil účet, protože byl sdílen.

Netflix ale musí vědět, že má problém se sdílením účtu. Opět je to prakticky součást naší kultury. Jak tedy Netflix řeší sdílení účtů a o kolik peněz přesně přichází?

Pokud je nemůžete porazit, nabídněte rodinné plány

Podmínky použití Netflixu výslovně zakazují používání sdílení účtů, tak proč web netrestá uživatele, kteří sdílejí účty? Řečeno slovy generálního ředitele Netflixu Reeda Hastingse, „sdílení hesel je něco, s čím se musíte naučit žít, protože existuje tolik legitimního sdílení hesel, jako když je sdílíte se svým partnerem.“ Netflix si „vede dobře tak, jak je“, aniž by pronásledoval uživatele sdílející účty.

reklama

Potrestání sdílejících účtů nestojí za riziko. Pokud společnost napíše algoritmus pro detekci uživatelů sdílejících účty, existuje šance, že rodinám bude omylem zakázáno nebo pozastaveno sdílení účtu. To je prostě špatné PR.

Skupina přátel sleduje Netflix na gauči.
Syda Productions/Shutterstock

Takže jako zkušený bojovník se Netflix rozhodne pivotovat. Streamovací služba učinila sdílení účtu atraktivnějším přidáním funkce „profily“. Netflix také nabízí prémiové plány, které umožňují sledování Netflixu až na čtyřech zařízeních současně. Tyto rodinné plány jsou výhodné pro uživatele, kteří sdílejí účty, a dávají uživatelům důvod platit Netflixu dalších 7 $ měsíčně.

I když je spravedlivé tvrdit, že rodinné plány a profily existují pro skutečné rodinné použití, je těžké popřít skutečnost, že tyto funkce dělají sdílení účtu velmi snadné – dokonce i pro jednu osobu, která za účet platí.

Sdílení účtu je pro Netflix z velké části výhodné

Sdílení účtu vám může ušetřit spoustu peněz, ale co peněženka Netflixu? Reed Hastings tvrdí, že se společnosti „vede dobře“ navzdory sdílení účtů, ale kolik peněz přesně Netflix uniká?

Sdílení účtu stojí Netflix podle odhadu Cordcutting.com ročně kolem 2,3 miliardy dolarů. Ano, tento odhad předpokládá, že by každý povaleč Netflixu skutečně zaplatil za účet, kdyby musel, ale stále vám dává docela dobrou představu o hotovosti, o kterou Netflix přichází. Pokud by za účet Netflix zaplatila byť jen třetina uživatelů účtů, společnost by každý rok vydělala dalších 660 milionů dolarů.

reklama

Pro společnost, která má dluh ve výši 12 miliard dolarů, by tyto peníze mohly být cenným aktivem. Měly by tedy tyto odhadované ztráty stresovat Netflix? Ne, fakt ne.

Za prvé, rodinné plány Netflixu fungují jako ústupek za tyto ztráty. Účet „Premium“ Netflix se čtyřmi obrazovkami stojí 7 $ (nebo o 43 %) měsíčně více než „Základní“ účet Netflix. Technicky tyto „prémiové“ plány poskytují Netflixu minimálně 100 milionů dolarů ročně navíc, za předpokladu, že se 24 milionů nakladačů Netflixu přihlásí do „prémiových“ plánů.

Sdílení účtu navíc pomáhá značce Netflix konkurovat agresivní marketingové taktice Hulu. Hulu, kterou nedávno koupila miliardová korporace jménem Disney, záměrně hospodaří se ztrátou. Streamovací služba v zásadě nabízí svůj základní plán za neudržitelných 6 dolarů měsíčně ve snaze vyřadit Netflix z provozu. I když předplatitel Netflix přejde na Hulu, stále může držet krok se značkou Netflix přihlášením k účtu přítele.

Algoritmy mohou ukončit sdílení účtu

Proč Netflix neukončil sdílení účtu? I když je možné, že se společnost skutečně nestará o sdílení účtů, je také možné, že Netflix nemá zdroje na přesné vyhledání a potrestání sdílejících účtů. Pokud by společnost zavedla algoritmus, který detekuje a zakazuje sdílející účty, mohlo by to náhodně potrestat legitimní sdílející účty, jako jsou rodiny nebo spolubydlící. Tato praktika by byla hrubě neférová, ohrozila by legitimitu rodinných plánů Netflixu a poškodila by značku Netflix.

Zde přichází na scénu Synamedia. Synamedia, britská společnost, kterou dříve vlastnila společnost Cisco, nedávno představila algoritmus „Credentials Sharing Insight“, který „přeměňuje náhodné sdílení hesel na přírůstkové výnosy“. Tato evropská společnost má v zásadě algoritmus, který přesně detekuje sdílení účtů.

Soudě podle tvrzení společnosti Synamedia je tento algoritmus mimořádně účinný. Umí sledovat zvyky a zvyky uživatele o poloze a identifikovat, když se k účtu přihlásí neplatící diváci. Dokáže zjistit, zda si uživatel „prohlíží ve svém hlavním domově“ nebo „v rekreačním domě“. Mohl by také zjistit, zda má předplatitel „dospělé děti, které žijí mimo domov“, takže streamovací služby nebudou trestat nesprávné lidi za sdílení účtu.

reklama

Pamatujte, že podmínky použití Netflixu zakazují sdílení účtu, takže společnost může implementovat algoritmus Synamedia bez varování. Pokud se Netflix rozhodne uzavřít smlouvu se společností Synamedia pro svůj algoritmus, můžete se rozloučit s účtem svého bývalého partnera. A zatímco Netflix neprojevil žádný zájem o algoritmus proti sdílení, několik konkurentů společnosti ano. AT&T (vlastník DIRECTV) a Disney (vlastník Hulu a Disney+) nedávno investovaly do Synamedia. Pokud se jiné mediální společnosti rozhodnou implementovat takový algoritmus proti sdílení, může být jen otázkou času, kdy se Netflix rozhodne následovat.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?