Pokud jde o soukromí smartphonu, údaje o poloze jsou obvykle na začátku seznamu. Jde o to, že tolik aplikací se nyní ptá na vaši polohu, že se vlastně nikdy nezastavíme nad tím, proč se vůbec ptají.

The New York Times nedávno zveřejnil bombovou zprávu, která podrobně popisuje, kolik o vás mají aplikace s údaji o poloze (je to více, než si možná myslíte), a jak tato data využívají k vydělávání peněz z cílených reklam. Tento koncept není nic nového a je již široce známý, ale zpráva jde do mnohem větších podrobností, než jaké jsme viděli dříve.

PŘÍBUZNÝ: Uvědomujete si, jak moc sdílíte svou polohu?

Než ale hekticky skočíte do nastavení telefonu a vypnete údaje o poloze pro každou jednotlivou aplikaci, měli byste vědět, které aplikace potřebují mít povoleny služby určování polohy a které ne. A co je důležitější, měli byste vědět, proč to některé aplikace potřebují.

Proč se aplikace ptají na vaši polohu

V závislosti na aplikaci existují různé důvody, proč se ptají na vaši polohu. Některé aplikace potřebují vaši polohu, aby správně fungovaly, některé vylepšují aplikaci pohodlnými způsoby a jiné vaši polohu vůbec nepotřebují.

Spíše než procházet každou jednotlivou existující aplikaci a říkat vám, proč by mohli chtít vaši polohu, zde je obecný rozpis různých kategorií aplikací, počínaje těmi zjevnějšími:

 • Počasí: Díky vaší poloze vám aplikace počasí mohou přesně poskytnout předpověď pro vaši oblast, zejména „hyperlokální“ aplikace pro počasí, jako je Dark Sky.
 • Mapy a cestování: Navigační aplikace vyžadují vaši polohu pro podrobnou navigaci a většina cestovních aplikací používá vaši polohu, aby vám pomohla najít zajímavá místa v okolí. Navíc aplikace pro sdílení jízd (jako Uber a Lyft) využívají vaši polohu, takže řidiči vědí, kde vás mají vyzvednout.
 • Zdraví a fitness: Běžecké a další cvičební aplikace využívají vaši polohu ke sledování vašich běhů, včetně vzdálenosti a času.
 • Sociální: Aplikace sociálních médií se zeptají na vaši polohu, pokud se chcete „ohlásit“ nebo označit na chladném místě.
 • Chytrý domov: Vaše poloha se používá pro geofencing, takže zařízení ve vašem domě se automaticky zapínají a vypínají, když odejdete nebo se vrátíte domů.
 • Nakupování: Mnoho aplikací pro maloobchodní prodejny se vás zeptá na vaši polohu kvůli jednoduchým věcem, jako je snadné vyhledání místa, které je vám nejblíže.
 • Fotoaparát: Zajímavé je, že aplikace fotoaparátu mohou také používat vaše údaje o poloze, většinou k vložení polohy do EXIF ​​dat na fotografiích.
 • Hry: Jen velmi málo her bude vyžadovat vaši polohu, ale některé (jako Pokemon Go) na ní hodně spoléhají.
 • Streamování: Většina televizních aplikací pro živé vysílání bude potřebovat vaši polohu k potvrzení regionálních výpadků a určitých funkcí, zejména u aplikací pro sportovní streamování.

Které aplikace potřebují vaši polohu a které ne?

Takže teď, když většinou víte, proč se aplikace ptají na vaši polohu, je čas přejít k jádru věci a zeptat se sami sebe, které aplikace naše umístění potřebují a které ne.

reklama

Technicky velmi málo aplikací potřeba vaše pozice. Většinou jde jen o další pohodlí a obejde to ruční krok, který byste jinak museli udělat.

Můžete například ručně zadat poštovní směrovací číslo pro mnoho různých aplikací, které by normálně používaly GPS vašeho telefonu (jako jsou aplikace pro počasí a nákupní aplikace). Jistě, je to trochu nepohodlnější, ale nesdělovali byste pokaždé svou přesnou polohu. Většinou je ale jednodušší a rychlejší nechat aplikaci zjistit naši polohu za nás, a to je v pořádku.

Některé aplikace jsou však zcela k ničemu, aniž by byly povoleny služby určování polohy, navigační aplikace jsou ty největší. Bez znalosti vaší přesné polohy by Mapy Google neměly ponětí, kdy vám mají říct, abyste odbočili doleva na ulici, která se blíží do 300 stop.

Dalším příkladem jsou aplikace pro běh a cyklistiku. Technicky ne potřeba abyste těmto aplikacím poskytli svou polohu, ale bez toho byste nemohli sledovat své venkovní běhy. V tu chvíli by byla aplikace jaksi k ničemu.

U aplikací, kde nelze služby určování polohy úplně zakázat, můžete alespoň upravit nastavení (jak je popsáno zde), aby aplikace shromažďovala údaje o vaší poloze pouze tehdy, když máte aplikaci otevřenou a spuštěnou. To alespoň trochu omezí, kolik údajů o poloze se z těchto aplikací shromažďuje.

I když jsou služby určování polohy vypnuté, nejste úplně v obraze

Bohužel to, že máte ve spoustě aplikací vypnuté určování polohy, neznamená, že neexistuje žádný jiný způsob, jak zjistit polohu.

reklama

Pro začátek stačí připojení k internetu prozradit vaši přibližnou polohu. Služby mohou použít vaši IP adresu k získání vaší polohy až na vaše PSČ. Není to samozřejmě tak přesné jako GPS v telefonu, ale je to něco.

A jak již bylo zmíněno výše, i když nemáte v aplikaci počasí povolené služby určování polohy, stále musíte zadat město nebo PSČ, abyste získali předpověď. Takže i když aplikace nemusí nutně znát vaše přesné místo pobytu, mají alespoň dobrou představu o tom, ve kterém městě žijete a oblastech, které byste mohli pravidelně navštěvovat.

Navíc není neobvyklé, že vás aplikace a služby nadále sledují, i když vypnete jakékoli nastavení sledování polohy.

ČTĚTE DALŠÍ

 • › Co je trhání obrazovky?
 • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
 • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
 • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
 • › Jak se přihlásit na Facebooku