Proč smartphony explodují a jak tomu zabránit

Výbuchy Galaxy Note jsou noční můrou pro Samsung i pro uživatele chytrých telefonů. I když je to poprvé, co všichni zachytili zapálení baterie na celosvětové úrovni, je to jedna z nechvalně známých nehod spojených s chytrými telefony. Existuje mnoho případů, kdy se chytré telefony každou chvíli vznítí a způsobí škody uživatelům. Obvykle se vznítí při nabíjení, ale jsou i incidenty, které dokazují opak. „Výbuch je docela dramatický termín pro vzplanutí chytrých telefonů, ale lidé to obvykle spojují s těmito incidenty. Dnes se podívejme, proč smartphony explodují a jak tomu můžeme zabránit.

Mohou tedy baterie skutečně explodovat?

exploze baterie

Baterie smartphonů jsou v podstatě lithiové baterie, a to jak Li-ion, tak Li-Po baterie. Obsahují hořlavé materiály, které mohou způsobit, že se váš smartphone při prudké reakci zhroutí. Lithiové baterie fungují na základním principu katoda-anoda, který jste mohli studovat ve třídě Physics 101. Katoda redukuje a uvolňuje elektrony, zatímco anoda oxiduje a shromažďuje elektrony. Přenos elektronů mezi katodou a anodou vytváří proud.

Katoda a anoda jsou odděleny malou membránou/ventilem, který je chrání před násilnou reakcí. Takže pokud se membrána zhroutí, čímž se katoda a anoda dostanou do kontaktu, všechno půjde na jih. Oba chemicky reagují, což vede k prudkému spalování, které je poměrně rychlé. Ale baterie smartphonů nemají dostatek chemikálií, aby skutečně explodovaly ve větším měřítku. Věci se však mohou zhoršit, pokud je smartphone uzavřen v opravdu těsném obalu. Pouzdro může v důsledku spalování vytvořit tlak, což může vést k silnému výbuchu, který může způsobit vážné poškození uživatelům, kteří jej nosí.

Takže baterie opravdu neexplodují, vzplanou poměrně rychle. Pokud však svůj smartphone při nabíjení nebo v horkých podmínkách zapouzdříte, může to být opravdu nepříjemné.

Kdo je viník? Výrobce nebo uživatel?

Na tuto otázku je docela těžké odpovědět, protože v takových situacích nelze nikoho zcela obviňovat. Výrobci obvykle implementují bezpečnostní obvod, aby zabránili přehřátí telefonu při nabíjení nebo provádění náročných úkolů. Zabraňuje tomu, aby se zařízení příliš zahřálo na to, aby explodovalo. Kvalitní hardware a obvodové komponenty by takovým nehodám rozhodně zabránily. V případě incidentu Note 7 společnost Samsung objasnila, že u série zařízení došlo k poruchám baterie, které způsobily výbuchy, ale jedná se pouze o vzácnou událost. Obvykle se z prodaných milionů zapálila jen ruka plná přístrojů.

K takovým nešťastným událostem hodně přispívají zvyky používání smartphonu. Většina uživatelů jednoduše ignoruje mnohá bezpečnostní opatření a považuje je v reálném čase za irelevantní. Používání smartphonu při nabíjení, umístění telefonů do horkých oblastí, používání poškozených nabíječek a nástěnných portů může také přispět k výbuchu. Nechte tedy svůj smartphone při nabíjení nasát trochu vzduchu. Nepřekračujte hranice příliš daleko, abyste toho později litovali. Navíc v dnešní době netrvá ani celou hodinu, než se smartphony nabijí na 70–80 %. Takže raději sedněte hodinu ve skutečném světě, zatímco váš drahocenný smartphone získá šťávu.

nabíjení a používání

Vždy si kupujte smartphone s dobrou kvalitou sestavení, abyste se ujistili, že zařízení má kvalitní komponenty. Opravdu hoří na důvěře a loajalitě uživatelů vůči výrobcům. Dalším důležitým faktorem jsou vaše zvyky při používání smartphonu, které se někdy mohou ukázat jako fatální. Podívejte se tedy na níže uvedená preventivní opatření, která můžete přijmout pro svou bezpečnost a bezpečnost svého smartphonu.

Chraňte se před výbuchy baterií

Pokud se jedná o závadu hardwaru, nemůžeme udělat mnoho, ale jistě se můžeme chránit dodržováním některých bezpečnostních opatření. Podívejte se na níže uvedené tipy, které chrání vás a vaše zařízení před katastrofami.

    Pozor na nebezpečí: Varovné signály, že je vaše baterie poškozená, můžete předem vycítit. Dávejte pozor na praskání, syčení nebo nafouknutí baterie. Pokud něco takového zpozorujete, odneste zařízení do servisního střediska a nechte baterii vyměnit.Nenabíjejte, když je zařízení příliš horké:Pokud zjistíte, že se vaše zařízení během nabíjení příliš zahřívá, vytáhněte zástrčku. Před dalším nabíjením nechte zařízení vychladnout. Pokud se to opakuje opakovaně, raději to odneste do autorizovaného servisu.Vždy používejte firemní nabíječky:Vždy používejte nabíječku, která je součástí balení, abyste se ujistili, že se vaše zařízení správně nabíjí. Měl by dostat optimální napětí a proud a neměl by je překročit. Pokud si nejste jisti, zda je kompatibilní s vaším zařízením, nepoužívejte nabíječky třetích stran.Ujistěte se, že je zdroj bezpečný:Vyvarujte se nabíjení zařízení z poškozených nástěnných portů a prodlužovacích kabelů. Mohlo by to vážně poškodit vaše zařízení.Při nabíjení nepoužívejte telefon:Ahh!!! To je hlavní příčinou výbuchů baterií a lidských obětí. Smartphony se příliš zahřívají, pokud je používáte při nabíjení, může to vést k agresivnímu požáru.Odstraňte pouzdro během nabíjení:Během nabíjení sejměte pouzdro na mobil, protože to umožní snadné rozptýlení tepla do okolí. Takže se váš mobil při nabíjení nezahřeje.Nenabíjejte to příliš dlouho:Mnoho z nás má ve zvyku nabíjet zařízení přes noc nebo nechávat telefon na palubní desce automobilu po dlouhou dobu. To by mohlo potenciálně přebít zařízení a mohlo by to vést k nešťastným incidentům. Také to oslabí vaši baterii a tím sníží její životnost.Nenabíjejte v blízkosti hořlavých předmětů:Nenechávejte své zařízení nabíjet v blízkosti radiátoru, polštářů nebo jakýchkoli hořlavých předmětů, jen aby se věci vymkly z rukou.

Závěr

Baterie smartphonu mohou být potenciálním nebezpečím, pokud je necháte. Z milionů prodaných smartphonů jsou ročně hlášeny pouze desítky případů výbuchu baterie. Ale to neznamená, že nebezpečí není skutečné, musíte být ve střehu a přijmout preventivní opatření, abyste zabránili jakékoli nehodě.

Pokud zjistíte, že je baterie oteklá nebo poškozená, odneste ji do prodejce nebo do servisního střediska a nechte si ji vyměnit. Pokud máte zařízení v záruce, dostanete náhradní baterii zdarma. Poškozenou baterii nikdy nevyhazujte do otevřeného prostoru nebo do odpadu, mohlo by to vést k nebezpečí požáru.

Na závěr zpět k úvodní otázce. Explodují baterie a jsme v nebezpečí? Ne!!!To ale neznamená, že hrozba není skutečná. Může to být tak skutečné, jak jen to může být. Hrajte tedy na jistotu a vyhněte se jakýmkoli nehodám s chytrým telefonem.

Přečtěte si další8 nejlepších tipů pro úsporu baterie pro Android, které musíte vyzkoušet

Související příspěvky

Značky nfc pro android

Jak skenovat značky NFC bez odemykání zařízení

Leave a Comment