Běžně se uvádí, že Android má „virový problém“. Ale když tamjsou viry a malware na Androidu, není to něco, o co byste se měli starat – pokud věnujete pozornost tomu, co děláte.

Android je ze své podstaty bezpečný

Android sám o sobě je docela bezpečný operační systém – tvrzení, které se v posledních několika letech stalo pravdivějším. Všechny běžné telefony se systémem Android jsou hned po vybalení vybaveny uzamčeným bootloaderem, který zabraňuje přístupu k systémovému oddílu. Volitelné „sideloading“ neschválených aplikací je také ve výchozím nastavení zakázáno.

Tyto dva (odemčené bootloadery a aplikace s bočním načítáním) jsou zdaleka nejběžnějšími způsoby, jak lidé získávají malware na svých zařízeních Android, a oba jsou ve výchozím nastavení blokovány. Faktem je, že většina problémů s malwarem Androidu existuje pouze proto, že některé výchozí bezpečnostní funkce byly zakázány. Bohužel, to je jedna z hlavních věcí, která odlišuje Android od konkurence. Můžete si se svým sluchátkem dělat více z toho, co chcete, i když to znamená oslabené zabezpečení.

To znamená, že Google dokonce učinil sideloading bezpečnější pomocí Android Oreo. Namísto toho, aby tato funkce byla paušálním nastavením, které jednoduše povoluje nebo zakazuje instalaci aplikací mimo Obchod Play, nyní funguje na bázi aplikace po aplikaci. To znamená, že můžete povolit instalaci aplikací z něčeho, jako je Amazon Appstore, ale nic jiného. Je to chytrý způsob, jak toto nastavení zvládnout.

Zjednodušeně řečeno: pokud nikdy neplánujete odemykání bootloaderu (což na mnoha telefonech ani není možné) nebo stahování aplikací z boku, budete chráněni tak, jak jen můžete být samotným systémem.

reklama

Zbytek však vyžaduje trochu náležité péče z vaší strany.

Google Play Protect skenuje aplikace, ale není to dokonalé

Google má zavedený systém, který kontroluje všechny aplikace v Obchodě Play (a ve vašem telefonu). Jmenuje se Google Play Protect. Berte to jako vždy zapnutou a neustále skenující ochranu před malwarem pro váš telefon.

PŘÍBUZNÝ: Jak se vyhnout malwaru na Androidu

Ale jako každý malwarový skener není dokonalý. Věcidělat proklouznout trhlinami a někdy byly tyto škodlivé aplikace staženy desítky tisíckrát, než byly objeveny. To je typ věcí, které při pokrytí médii zanechávají dojem, že Android je nezabezpečený operační systém zamořený malwarem.

A i když se to stane, je to také nespravedlivé zobrazení Androidu jako celku. O tom, jak se malwaru na Androidu vyhnout, jsme již mluvili dříve, ale jeden klíčový bod stojí za to zopakovat: věnujte pozornost. To je opravdu všechno. Ujistěte se, že je vývojář legitimní, přečtěte si popis, podívejte se na snímky obrazovky a zkontrolujte komentáře.

Celkově vzato, toto jsou věci, které by se stejně měly udělat před instalací aplikace (a nejen na Androidu), a opravdu to netrvá tak dlouho. Je pravděpodobné, že aplikace, kterou plánujete nainstalovat, je legitimní a nemusíte se ničeho obávat, ale pár minut na přečtení podrobností před instalací bude rozdíl mezi získáním aplikace, kterou hledáte, a instalací škodlivého softwaru. kus softwaru.

PŘÍBUZNÝ: Jak odhalit (a vyhnout se) falešným aplikacím pro Android v Obchodě Play

A ne, nepotřebujete nainstalovanou antivirovou aplikaci

Mnoho a mnoho antivirových společností využilo „virového problému“ Androidu vydáním aplikací pro skenování malwaru pro tuto platformu. Nechápejte mě špatně – je skvělé, že tyto možnosti jsou! Ale ve skutečnosti nenajdou nic, o čem by Google již nevěděl a proti čemu by měl ochranu pomocí Play Protect.

reklama

Většina antivirových aplikací pro Android samozřejmě dělá i další věci – například blokuje nevyžádané telefonní hovory, chrání telefon před krádeží a další. To jsou další výhody, ale také funkce, které nyní Android integruje.

Jednoduše řečeno, můžete použít antivirovou aplikaci, pokud se cítíte lépe, ale jediné, co ve skutečnosti děláte, je umožnit nějaké aplikaci třetí strany, aby spotřebovala zdroje, které dělají to, co váš telefon už dělá sám. Nedává to moc smysl.

Pokud budete jen trochu věnovat pozornost tomu, co instalujete z Google Play, bude to v pořádku. To je opravdu všechno.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu