Pokud s Prezentacemi Google teprve začínáte, jejich rozsáhlé funkce a doplňky mohou být trochu ohromující. Zde je několik tipů, které vám pomohou začít s touto výkonnou alternativou k aplikaci Microsoft PowerPoint.

Co jsou Prezentace Google?

Pokud jste již o Prezentacích Google slyšeli, klidně přeskočte; pokud ne, zde je rychlokurz o tom, co potřebujete vědět. Projdeme si základy a seznámíme vás s tím, co jsou Prezentace Google a jak můžete ihned začít.

Slides je bezplatný webový prezentační program navržený tak, aby konkuroval aplikaci Microsoft Office PowerPoint. Je součástí G Suite – kompletní kancelářské sady Google (ačkoli někteří lidé vše označujte jako Dokumenty Google). Další hlavní služby zahrnuté v cloudové sadě jsou Tabulky (Excel) a Dokumenty (Word).

PŘÍBUZNÝ: Co je to vůbec Google Workspace?

Prezentace Google jsou dostupné na všech zařízeních a platformách; vše, co potřebujete, je připojení k internetu a webový prohlížeč (nebo v případě mobilu aplikace pro Android a iOS ). Google se postará o zbytek a postará se o nápor těžkého zvedání, zatímco provozuje software v cloudu.

Prezentace podporují několik typů souborů, včetně .ppt, .pptx, .odp, .jpg, .svg a .pdf. To usnadňuje prohlížení nebo převod souborů Microsoft Office přímo z Disku Google nebo vkládání obrázků přímo do snímku.

PŘÍBUZNÝ: Co je soubor PPTX (a jak jej mohu otevřít)?

A protože Slides je online prezentační program, můžete sdílet a spolupracovat s více lidmi na stejném souboru a sledovat revize, změny a návrhy, to vše v reálném čase.

Slyšeli jste dost? Pojďme začít.

Jak se zaregistrovat k účtu

Než budete moci používat Prezentace Google, musíte si zaregistrovat účet Google (účet @gmail). Pokud už nějakou máte, klidně přejděte k další sekci. Pokud ne, projdeme si nejjednodušší způsob, jak si vytvořit účet Google a nastavit vám Prezentace.

Přejděte na toaccounts.google.com, klikněte na „Vytvořit účet“ a poté na „Pro mě“.

Klikněte na „Vytvořit účet“ a poté na „Pro mě“.

Na další stránce zadáte některé informace – jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo – pro vytvoření účtu.

Stránka Vytvořte si účet Google, kde zadejte své jméno a příjmení, uživatelské jméno a heslo.

Také musíte ověřit své telefonní číslo, aby se Google mohl ujistit, že nejste robot.

Obrazovka „Ověření telefonního čísla“ pro vytvoření účtu Google.

Poté, co ověříte své telefonní číslo, budou následující stránky vyžadovat, abyste uvedli sekundární e-mailovou adresu a své datum narození a pohlaví. Musíte také souhlasit s prohlášením o ochraně osobních údajů a podmínkami služby. Poté jste hrdým novým vlastníkem účtu Google.

Jak vytvořit prázdnou prezentaci

Nyní, když máte účet Google, je čas vytvořit svou první prezentaci. Přejděte na Prezentace Google a umístěte kurzor na vícebarevnou ikonu „+“ v pravém dolním rohu.

Najeďte myší na vícebarevné znaménko plus v pravém dolním rohu.

reklama

+ se změní na ikonu černé tužky; klikněte na něj.

Profesionální tip: Typslides.newdo adresního řádku z libovolného prohlížeče a stisknutím klávesy Enter automaticky vytvoříte a otevřete nový prázdný dokument.

Jak importovat prezentaci Microsoft PowerPoint

Přetáhněte soubor PowerPoint přímo na Disk Google.

I když s Prezentacemi Google začínáte, možná už máte sbírku souborů Microsoft PowerPoint, které byste rádi mohli používat. Pokud tomu tak není, musíte všechny své prezentace nahrát, než si je budete moci prohlédnout. I když nemusí podporovat některé pokročilejší funkce a efekty některých prezentací v PowerPointu, funguje to docela dobře.

Při importu prezentace PowerPoint můžete k nahrání souborů použít Prezentace Google nebo Disk. Obě metody umožňují přetáhnout soubor z počítače přímo do webového prohlížeče pro snadné nahrávání. Na vašem Disku jsou uloženy všechny vaše nahrané soubory, ale – kvůli pohodlí – když přejdete na domovskou stránku Prezentací, zobrazí se vám pouze soubory typu prezentace.

Domovská stránka Prezentací Google.

Na domovské stránce Prezentací klikněte na ikonu složky vpravo nahoře a poté klikněte na kartu „Nahrát“. Nyní přetáhněte všechny soubory, které chcete nahrát, přímo do tohoto okna.

reklama

Jakmile se soubor nahraje, Prezentace jej automaticky otevře a můžete jej upravit, sdílet nebo na něm spolupracovat.

Chcete-li otevřít prezentaci v PowerPointu, kterou chcete upravit, klikněte na domovské stránce Prezentací Google na název souboru s písmenem „P“ vedle něj.

Klikněte na název souboru s "P" vedle něj.

Kliknutím zobrazíte soubor PowerPoint nebo jej upravíte v Prezentacích.

Klikněte na „Pouze zobrazit“ nebo „Upravit v Prezentacích Google“.

Po dokončení úprav souboru si můžete prezentaci stáhnout a ovat zpět do formátu Microsoft PowerPoint. Stačí přejít na Soubor > Stáhnout jako a poté kliknout na možnost „Microsoft PowerPoint“.

Klepněte na "Soubor", "Stáhnout jako" a potom klepněte na "Microsoft PowerPoint."

Pokud si raději svou prezentaci stáhnete jako PDF, ODP, JPEG, TXT atd., můžete to udělat také zde.

Okno možností formátu stahování v Prezentacích Google.

PŘÍBUZNÝ: Jak importovat prezentaci v PowerPointu do Google Slides

Jak zkontrolovat pravopis v Prezentacích Google

Nyní, když máte několik prezentací, je čas se ujistit, že váš pravopis a gramatika jsou správné. Snímky jsou vybaveny kontrolou pravopisu. Pokud něco napíšete špatně, chyba se podtrhne klikatou čarou a vyzve vás k provedení změny.

reklama

Toto by mělo být ve výchozím nastavení zapnuto, ale můžete se ujistit v nabídce Nástroje > Pravopis > Podtržení chyb.

Klikněte na „Nástroje“, vyberte „Pravopis“ a poté klikněte na „Podtržení chyb“.

Chcete-li zobrazit opravy pravopisu a návrhy, klikněte pravým tlačítkem na slovo s řádkem pod ním. Případně stisknutím Ctrl+Alt+X (Windows) nebo Command+Alt+X (Mac) otevřete nástroj Kontrola pravopisu a gramatiky.

Kliknutím pravým tlačítkem na chybu zobrazíte opravu kontroly pravopisu.

Spolu s kontrolou pravopisu jsou Prezentace Google vybaveny vestavěným slovníkem a tezaurem. Chcete-li je použít, zvýrazněte slovo, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a poté klikněte na „Definovat [word].“

Klikněte na „Definovat [word]."

I když by vám to mělo pomoci začít, máme pro vás hlubší ponoření do kontroly pravopisu a gramatiky na Googlu a chcete více informací.

PŘÍBUZNÝ: Jak zkontrolovat pravopis v Dokumentech Google

Jak spolupracovat na prezentacích

Možnosti „Sdílet s ostatními“ v Prezentacích Google.

Jednou z nejlepších funkcí Prezentací Google je jejich schopnost generovat odkaz ke sdílení. Kdokoli, s kým odkaz sdílíte, může prezentaci zobrazit, navrhnout úpravy nebo ji přímo upravit. To eliminuje potíže s posíláním souboru tam a zpět mezi spolupracovníky. Každá osoba má svůj vlastní kurzor pro zadávání textu, který může používat na svém počítači.

Chcete-li to provést, klikněte na oranžové tlačítko „Sdílet“ v souboru, který chcete sdílet. Dále vyberte, jak a s kým chcete odeslat odkaz na soubor. Můžete zadat e-mailové adresy nebo kliknout na „Získat odkaz ke sdílení“ v horním rohu a rozdat pozvánku sami.

Zadejte e-mailové adresy nebo klikněte na „Získat odkaz ke sdílení“.

reklama

Z rozbalovací nabídky můžete vybrat jednu z těchto možností pro to, co mohou dělat ostatní uživatelé:

  • Vypnuto:Sdílení je zakázáno. Pokud jste dříve sdíleli odkaz s ostatními, nebude již fungovat a zruší všechna oprávnění, která dříve měli.
  • Kdokoli s odkazem může upravovat:Poskytuje sdíleným uživatelům plný přístup pro čtení/zápis. Stále jej však nemohou smazat z vašeho Disku – to platí pouze pro obsah souboru.
  • Kdokoli s odkazem může komentovat:Umožňuje sdíleným uživatelům zanechat komentáře, což je užitečné pro týmové projekty.
  • Kdokoli s odkazem může prohlížet: Sdílení uživatelé mohou soubor zobrazit, ale nemohou jej jakkoli upravovat. Toto je výchozí akce při sdílení souboru a je to nejlepší možnost, pokud se pokoušíte sdílet soubor ke stažení.

S těmito odkazy, které lze sdílet, můžete udělat mnohem víc, protože fungují také s jinými soubory na Disku a na mobilu. Chcete-li se blíže podívat na to, jak fungují odkazy a jak je generovat, podívejte se na náš příspěvek.

PŘÍBUZNÝ: Jak vytvořit sdílené odkazy ke stažení souborů na Disku Google

Jak zobrazit všechny poslední změny v prezentaci

Historie verzí prezentace v Prezentacích Google.

Když sdílíte dokumenty s ostatními, je obtížné sledovat všechny malé změny, ke kterým dojde, pokud nejste přítomni. K tomu není historie revizí. Google zaznamenává všechny změny, ke kterým v dokumentu dojde, a seskupuje je do období, aby omezil nepřehlednost. Kliknutím myši můžete dokonce vrátit soubor k jakékoli z předchozích verzí uvedených v historii.

Seznam všech posledních změn můžete zobrazit kliknutím na Soubor > Historie verzí > Zobrazit historii verzí. Případně můžete stisknout Ctrl+Alt+Shift+H (Command+Option+Shift+H na Macu).

Klikněte na „Soubor“, vyberte „Historie verzí“ a poté klikněte na „Zobrazit historii verzí“.

PŘÍBUZNÝ: Jak zobrazit poslední změny v souboru Dokumentů, Tabulek nebo Prezentací Google

Jak vytvořit odkaz na konkrétní snímek

Můžete také sdílet odkaz na konkrétní snímek v prezentaci s přítelem nebo spolupracovníkem, aniž byste museli zmiňovat, na který z nich odkazujete. Když někdo klikne na odkaz a prezentace se načte, přeskočí přímo na snímek, na který odkazujete. Než však budete moci vytvořit odkaz na konkrétní snímek v prezentaci, musíte povolit sdílení souborů.

Vzhledem k tomu, že každý snímek má jedinečnou adresu URL, stačí k odkazu na snímek kliknout na něj v levém podokně a poté zkopírovat adresu URL z adresního řádku.

Klikněte na snímek a zkopírujte adresu URL z adresního řádku.

Jak vložit speciální znaky do snímku

Prezentace Google mají také nástroj pro vkládání znaků. To vám umožní vložit do prezentace speciální znaky, aniž byste si museli pamatovat nějaké Alt-kódy. Existují tuny symbolů, znaků, jazyků a mnoho dalšího. Takže ať už chcete šipku, skripty v různých jazycích nebo jen chcete pár hloupých emotikonů, které zkrášlí vaši prezentaci, Prezentace Google vám je usnadní.

reklama

Chcete-li otevřít nástroj pro vkládání znaků, klikněte na „Vložit“ a poté na „Speciální znaky“.

Klikněte na „Vložit“ a poté na „Speciální znaky“.

Odtud můžete ručně vyhledávat konkrétní znaky pomocí rozbalovacích nabídek.

Rozbalovací nabídka „Vložit speciální znaky“ v Prezentacích Google.

Pomocí vyhledávacího pole vyhledejte konkrétní postavu nebo emotikony.

Vyhledávací panel „Vložit speciální znaky“ se zadaným „úsměvem“ a výslednými emotikony.

K vyhledávání můžete využít i své schopnosti kreslení.

Funkce vyhledávání „Nakreslit“ s nakresleným smutným obličejem a výslednými emotikony.

PŘÍBUZNÝ: Jak vkládat symboly do Dokumentů a Prezentací Google

Jak používat Prezentace Google offline

Co se stane, když potřebujete přistupovat k Prezentacím Google, ale nemáte připojení k internetu? Přestože jsou Slides webový produkt, neznamená to, že je nemůžete používat offline. Veškeré změny, které v souboru provedete offline, se aktualizují při příštím připojení k internetu. Nejprve si stáhněte rozšíření pro Chrome.

reklama

Chcete-li povolit prezentaci pro použití offline, přejděte na domovskou stránku Prezentací Google a v levém horním rohu klikněte na nabídku Hamburger > Nastavení. Zde přepněte „Offline“ do polohy Zapnuto a poté klikněte na „OK“.

Klikněte na přepínač vedle „Offline“ do polohy Zapnuto a poté klikněte na „OK“.

Aby Google ušetřil úložný prostor na vašem místním počítači, stahuje a zpřístupňuje soubory, ke kterým jste naposledy přistupovali, offline. Chcete-li soubor povolit ručně, klikněte na ikonu tří teček a poté přepněte možnost „Dostupné offline“ na Zapnuto.

PŘÍBUZNÝ: Jak používat Dokumenty Google offline


Prezentace Google jsou výkonnou alternativou k PowerPointu sady Microsoft Office bohatou na funkce. Je také zcela zdarma k použití s ​​připojením k internetu a účtem Google, což z něj dělá legitimního konkurenta společnosti Microsoft.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku