První kvantový mikroskop odhaluje dříve neviditelné buněčné struktury

University of Queensland

Vědci z University of Queensland vyvinuli první kvantový mikroskop, což je velký skok oproti stávající technologii, která nám umožní pozorovat dříve neviděné biologické struktury. Vědci říkají, že by to mohlo připravit cestu pro zlepšení ve strojích, medicíně a téměř v každém jiném odvětví.

Nejlepší mikroskopy založené na světle používají lasery k pozorování mikroskopických struktur. Tyto lasery jsou však miliardkrát jasnější než slunce a mohou rychle poškodit cokoli, co jim stojí v cestě – zejména biologickou hmotu.

Ale kvantové mikroskopy, které jsou založeny na vědě o kvantovém provázání, nechávají zvětšené předměty nedotčené. Tato technologie také nabízí o 35 % lepší jasnost zobrazení než stávající mikroskopy a poskytuje mnohem lepší pohled na malé, jemné struktury.

Použití kvantového zapletení v mikroskopech by mohlo povzbudit společnosti, aby se zabývaly jinými kvantovými technologiemi, jako jsou kvantové počítače. Podle výzkumu Google rovnici, jejíž vyřešení modernímu superpočítači trvá 10 000 let, dokáže kvantový počítač rozluštit za pouhých 200 sekund.

Nevíme, kdy se kvantový mikroskop stane vědeckým standardem nebo zda má jeho použití nějaké nevýhody. Světelné mikroskopy jsou zatím stále standardem. Ale pokud mají vědci pravdu, použití kvantových mikroskopů způsobí revoluci v biologii, medicíně, technologii a dalších odvětvích.

Zdroj: University of Queensland

Leave a Comment