Razer zvyšuje obočí s monitorem Raptor, a to za méně, než si myslíte

Herní značka Razer má pověst špičkového osvětlení a stejně výstředních cen. Bylo tedy příjemným překvapením slyšet zástupce na CES, že připravovaný herní monitor společnosti, první pro Razer, bude mít cenu kolem 700 $.

Očekával jsem, že 27palcový panel, vyladěný pro hraní her a barevný jako stealth jet s duhovými pozemními efekty, bude stát přes 1000 dolarů. Ale za předpokladu, že Razer udrží svou předpokládanou cenu, až bude „Raptor“ uveden na trh někdy později v tomto roce, bude konkurenceschopný s většinou svých současníků, kteří odpovídají jeho specifikacím.

27palcový monitor používá ra-uh,papír-tenké rámečky na třech stranách, jen s o něco silnějším spodkem, který je stále tenčí než většina herních monitorů na trhu. To není jediný rozdíl: Razer používá IPS panel pro displej s rozlišením 2560 × 1440. Toto rozlišení je oblíbenou volbou pro hráče (ideálně pro žonglování s ostrým obrazem a zátěží GPU), ale typ panelu nikoli. IPS je živější a přesnější, ale pomalejší, takže hráči často volí VA panely se vstupním zpožděním menším než 5 ms. Razer říká, že vyladil panel Raptor IPS tak, aby měl dobu odezvy pouhou 1 ms, což patří k nejlepším na trhu jakéhokoli typu panelu, při zachování nejširšího možného barevného gamutu pro HDR a jasu 400 nitů. Obnovovací frekvence dosahuje až 144 Hz.

A když už jsme u obnovovacích frekvencí, monitor obsahuje G-SYNC… tak nějak. Technicky jde o adaptivní synchronizaci, běžněji označovanou jako „FreeSync“ s kartami Radeon od AMD, protože neobsahuje drahý extra procesorový čip od NVIDIA umožňující G-SYNC a jeho technologii synchronizace snímků snižující trhání. Ale zde na CES NVIDIA oznámila „G-SYNC Compatible program“, který certifikuje velmi vybranou skupinu monitorů s adaptivní synchronizací pro svůj standard. Razer Raptor je první monitor, který bude od základů vyroben tak, aby prošel těmito testy a byl kompatibilní s G-SYNC ihned po vybalení, bez nutnosti dalšího hardwaru.

Byli bychom líní, kdybychom nezmínili styling monitoru. LED světla kompatibilní s Chroma integrovaná do základny jsou ve skutečnosti tou nejméně zajímavou věcí: Razer prodává podložky pod myš a podložky se stejnou funkcí. Ne, je to stánek, který upoutal naši pozornost. Jediná linie hliníku se táhne od obdélníkové základny k zadní části obrazovky v přitažlivém zobrazení minimalismu.

Což neznamená, že by stojan postrádal funkce. I když obrazovka nemá žádné držáky VESA, může se vysouvat a držet asi pět palců a naklánět dopředu a dozadu do velkorysých stupňů. Obzvláště milujeme systém správy kabelů Razer, který pojme napájecí, video a datové kabely ve vyhrazených drážkách, díky nimž by architekt datových center zezelenal závistí. Kontrastní kabely jsou příjemné – a ano, jsou v krabici. Vstupní panel přijímá HDMI, DisplayPort a USB-C s napájením pro notebooky USB-C a staromódním průchodem pro dva porty USB-A.

Jedním z jemnějších prvků je pogumovaná povrchová úprava zadní strany tenké obrazovky. Přejíždění rukama po ní působí jako přilnavý spodek pěkné podložky pod myš. A uděláte to hodně, pokud se budete přizpůsobovat různým hrám, což usnadňuje joystick OSD ovladač na zadní straně (viz nedávné návrhy herních monitorů Samsung pro podobnou funkci).

Celkový balíček je nepopiratelně přitažlivý, i když nejste členem samozřejmého „Cult of Razer“. Pokud Razer dokáže dodržet svou odhadovanou cenu a splnit svůj nárok na 1 ms IPS panel, očekávejte, že Raptor bude koncem tohoto roku ozdobou mnoha hráčských bitevních stanic. Nebuďte překvapeni, když uvidíte, že se objeví i menší a větší varianty Raptor.

Leave a Comment