“Ahoj, jsem z Microsoftu a všimli jsme si, že váš počítač má hodně virů.” Tak začíná podvod s technickou podporou společnosti Microsoft. Na konci oběť pravděpodobně zaplatila stovky dolarů a měla infikovaný počítač.

Tento podvodný telefonický podvod probíhá od roku 2008, ale nevykazuje žádné známky toho, že by měl zaniknout. Pokud máte nějaké příbuzné, kteří by tomu mohli propadnout, dejte jim vědět, že jim Microsoft ve skutečnosti nezavolá.

Tento podvod není jen pro počítače se systémem Windows. Nový podvod nabízí „technickou podporu pro Mac“, která funguje podobným způsobem, vyžaduje přístup přes nástroj vzdálené plochy a vyžaduje platbu za vyřešení neexistujících problémů.

Aktualizace: Aby bylo jasno, každý, kdo vám zavolá, že má problém s vaším počítačem, je podvodník (bez ohledu na to, kdo vám říká, že je). Stačí zavěsit telefon.

Jak to funguje

Tito podvodníci neposílají podvodné e-maily ani textové zprávy. Místo toho vám zavolají na váš telefon. Není to ani nahrávka — skutečná osoba s vámi bude mluvit a pokusí se vás oklamat. Zdá se, že podvodníci cílí úplně na každého; mohou procházet všechna čísla v telefonním seznamu.

reklama

Když vyzvednete, daná osoba bude tvrdit, že je „od společnosti Microsoft“, „z Windows“ nebo od něčeho konkrétnějšího, jako je „Windows Service Center“ nebo „Microsoft Support“. Říkají vám, že váš počítač je napaden viry a má nejrůznější problémy s počítačem, které je třeba opravit. V tomto okamžiku může podvodu začít padat méně technicky založený uživatel Windows, který může ve skutečnosti čelit problémům s počítačem.

Triky

Pokud zůstanete na lince – a to byste neměli – podvodníci se pokusí prokázat, že mají informace o tom, co je s vaším počítačem v nepořádku. Požádají vás, abyste se podívali na části systému Windows, které obecně nejsou přístupné průměrným uživatelům. Požádají vás například, abyste se podívali do prohlížeče událostí, složky Prefetch a nástroje MSConfig. Průměrní uživatelé Windows tyto systémové nástroje neznají a podvodníci se je pokusí oklamat.

PŘÍBUZNÝ: Co je Prohlížeč událostí systému Windows a jak jej mohu používat?

Například podvodník vám řekne, abyste otevřeli Prohlížeč událostí a ověřili, že jsou přítomny chyby. Prohlížeč událostí uvádí řadu stavových zpráv pro mnoho různých věcí ve Windows a chyby jsou často zcela neškodné. Například níže máme různé chyby v tom stavu, že služba Bonjour společnosti Apple byla „nepřetržitě zaneprázdněna déle než sekundu“. To může být užitečné pro vývojáře při ladění služby, ale pro běžné uživatele je to zcela irelevantní. Červená ikona, zpráva „Chyba“ a velké množství různých chyb však mohou méně znalé uživatele působit děsivě. Podvodníci vás budou informovat, že tyto chyby jsou důkazem virů.

PŘÍBUZNÝ: 10 odhalených mýtů o ladění systému Windows

Podvodníci vás často nasměrují také do složky C:WindowsPrefetch a řeknou vám, že každý soubor ve složce Prefetch je virus. Jsou to vlastně neškodné soubory, které se používají ke zrychlení spouštění aplikací, ale mají matoucí vzhled.

Podvodníci také rádi přesměrovávají uživatele na MSConfig a říkají jim, že každá zastavená služba na kartě Služby představuje problém. Méně znalému uživateli se to může zdát logické. Ve skutečnosti Windows normálně spouští a zastavuje služby podle potřeby. Je normální, že se systémové služby zastaví.

Stěhování na zabití

Vzhledem k tomu, že jejich oběť je patřičně vystrašená a vyděšená – koneckonců, osoba na telefonu tvrdí, že je z Microsoftu a věděla, že existují různé „problémy“ – podvodník se stěhuje, aby ji zabil. Podvodník nasměruje uživatele ke stažení TeamViewer nebo LogMeIn, legitimních a užitečných programů pro vzdálený přístup. Poté, co si uživatel stáhne program pro vzdálený přístup, podvodník požádá uživatele, aby mu udělil přístup k počítači.

reklama

Oběť je poté instruována, aby zadala informace o své kreditní kartě do nějakého webového formuláře a zaplatila stovky dolarů – kdekoli od 49 do 499 $ nebo více – jako poplatek za „prodloužení záruky“ nebo „opravu počítače“.

Není jasné, co se stane, když oběť zaplatí. Podvodník může do počítače oběti nainstalovat malware, vzít obětem číslo kreditní karty nebo finanční informace a zneužít je nebo dělat jiné ošklivé věci.

Co dělat

Pokud vám zavolá někdo, kdo tvrdí, že je „od společnosti Microsoft“ nebo „ze systému Windows“, nejlepší by bylo okamžitě zavěsit. Můžete se pokusit hovor nahlásit, ale tyto hovory přicházejí z mezinárodních čísel – často z Indie – a je upřímně řečeno nepravděpodobné, že by proti nim bylo podniknuto mnoho opatření. Už je to pět let a takové podvody pokračují i ​​přes některé pokusy o prosazení.

Tyto podvody pokračují, protože jim lidé stále propadají. Pokud by lidé přestali propadat podvodům, byla by to ztráta času a přestali by. Nejlepší způsob, jak je zastavit, je šířit informace a zajistit, aby lidé těmto trikům nepropadli.

PŘÍBUZNÝ: Jak se zotavit z virové infekce: 3 věci, které musíte udělat

Pokud jste naletěli podvodu, měli byste zavolat společnosti, která vydala vaši kreditní kartu, a informovat ji, sdělit jí, aby zrušila veškeré poplatky a poslala vám novou kreditní kartu. Měli byste zkontrolovat počítač na přítomnost malwaru pomocí renomovaného antivirového produktu a změnit hesla k e-mailovému účtu a finančním účtům, stejně jako byste to udělali, kdybyste v počítači objevili skutečný virus.


Chcete-li si přečíst více na toto téma, přečtěte si účet Malwarebytes o hraní spolu s jedním takovým podvodníkem. Microsoft má také svou vlastní stránku „Vyhněte se podvodům s technickou podporou“, která poskytuje další informace.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?