Alexander_Evgenyevich/Shutterstock

Nákup správného kabelu USB může být matoucí díky nejasným schématům pojmenování, která si i technici těžko pamatují. To se letos změní, když fórum USB Implementers Forum (USB-IF) zavede jednodušší označování pro USB4:USB20 Gbps a USB40 Gbps.

Jako bonus USB-IF vylepšuje USB 3.0, aby se snížily některé zmatky kolem „SuperSpeed“. Pokud vše půjde podle plánu, všechny ty kabely inzerující podporu pro „USB 3.2 Gen 2×2“ zmizí z trhu.

Co je USB4?

USB4 je další verzí USB a nabízí mnoho vylepšení a výhod. Bude používat oboustrannou zástrčku typu C, která se rychle stává populárnější, a zdvojnásobí nejvyšší šířku pásma oproti USB 3.2 Gen2x2. (Podívejte se, co máme na mysli pojmenováním?)

Existují dvě verze USB4. Teoreticky nejvyšší verze umožňuje maximální rychlosti až 40 gigabitů za sekundu, což je stejné jako Thunderbolt 3. K dispozici je také záložní rychlost, která je poloviční (20 Gbps), což je stejné jako u USB 3.2 Gen 2×2.

Navíc k tomu všemu USB4 obsahuje specifikaci Thunderbolt 3. To umožňuje, aby verze 40 Gbps byla kompatibilní s Thunderbolt 3 zařízením. Zahrnutí kompatibility s Thunderbolt 3 je však volitelné a závisí na výrobci PC nebo základní desky.

PŘÍBUZNÝ: USB4: Čím se liší a proč na tom záleží

Aktuální pojmenování USB

logo USB.

Když jsme v listopadu 2019 informovali o USB4, učinili jsme tak s velkým znepokojením, protože komunikace přes USB byla již zamotaná. Bylo to částečně proto, že USB-IF (organizace pro průmyslové standardy zodpovědná za USB) několikrát změnila své schéma pojmenování. Média také nikdy nepřijímala oficiální značky pro USB 3.0, stejně jako výrobci počítačů.

reklama

To vše ztěžovalo každému, aby skutečně pochopil, jak rychlé jsou jejich porty USB a se kterými zařízeními jsou kompatibilní. S USB4 na obzoru se mnozí obávali, že se to bude jen zhoršovat.

Například současné označení USB 3檚 je obrovský nepořádek. Začalo to USB 3.1 Gen 1, které se původně jmenovalo jen USB 3.0. Dále to, co by se mělo nazývat USB 3.1, bylo nazváno USB 3.1 Gen 2 a poté bylo USB 3.2 nazýváno Gen 3.2 2×2.

Navíc oficiální názvy značek měly být SuperSpeed ​​a SuperSpeed+, ale ty se používaly jen zřídka.

Výrobci neměli všechny zmást všemi věcmi Gen 3.2 2×2, ale tyto termíny vidíte, když kdekoli hledáte kabely USB. Byl to (a je) hrozný nepořádek.

Pokud však chcete ten nepořádek trochu rozmotat, můžete se podívat na náš článek o různých verzích USB.

Nová značka USB4

S běžně používanými názvy USB 3.1 a vyšší nebylo jasné, že každá nová generace je rychlejší, jako je USB 3.0, USB 3.1 a USB 3.2.

reklama

USB-IF doufá, že obejde všechny „generační“ věci a použije jednoduchou a jasnou strukturu pojmenování, která bude přesně definovat, co každá verze USB teoreticky umí.

Nejprve se podívejme na USB4, než vyřešíme USB 3.0. USB4 má dvě verze: USB4 20 Gbps a USB4 40 Gbps. Toto jsou oficiální názvy značek, ale logo na balení (viz níže) zobrazuje každou verzi jako USB20 a USB40 s „Gbps“ na konci.

Tabulka schémat pojmenování a značky verze USB4.

Značka je jednoduchá. Dává jasně najevo, zda se jedná o rychlejší nebo nejrychlejší formu USB4. Nebudeme také překvapeni, když lidé vypustí 4 z USB4 a budou je označovat jako USB20 a USB40, protože to je to, co bude uvedeno na obalu.

Loga portu a kabelu jsou podobná jako u USB-IF s USB 3.1 a vyšším, používají pouze jednoduchý symbol a šířku pásma.

USB-IF vylepší nepořádek s USB 3

Šedá a černá tabulka na bílém pozadí zobrazující schémata pojmenování a značky pro SuperSpeed ​​USB.
USB-IF

USB-IF doufá, že tentokrát výrobci počítačů také zavrhnou nesmysly USB 3.1 pro jasnější zasílání zpráv a označí vše (včetně USB 3.1 Gen 1) jako SuperSpeed ​​USB.

reklama

USB-IF uvedl, že termín „SuperSpeed“ zůstane omezen na USB 3 – v budoucnu nebudou žádné nové standardy s tímto označením. Jde tedy o starší termín, který se již používá pro starší standard. Tomu v současné době nelze pomoci, ale až se svět přesune na USB4, věci budou mnohem jednodušší.

USB 3.1 Gen 1, dříve známé jako obyčejný starý 3.0, je nyní SuperSpeed ​​USB 5Gbps.

USB 3.1 Gen 2 nadále nese oficiální značku SuperSpeed ​​USB 10 Gbps a USB 3.1 Gen 2×2 je SuperSpeed ​​USB 20 Gbps. Logo obalu je však také podobné tomu, co je nyní, takže je stále trochu matoucí.

SuperSpeed ​​5 bude mít pod sebou logo SuperSpeed ​​s „5 Gb/s“ malým písmem, zatímco SuperSpeed ​​10 bude mít nápis SuperSpeed+ s malým písmem „10 Gb/s“. Balení SuperSpeed ​​20 se bude také nazývat SuperSpeed+, ale pod ním bude „20 Gbps“.

To není ideální, ale alespoň existuje způsob, jak se odlišit, i když to není zcela zřejmé. Upřednostnili bychom, aby USB-IF nazýval pouze USB 3.0 5 Gb/s, USB 3.0 10 Gb/s a USB 3.0 20 Gb/s. Dokonce i vypuštění „.0“ a nazvání všech USB3 by bylo lepší.

Bez ohledu na to jsou alespoň loga portu a kabelu jasně označena jako „SS“ pro SuperSpeed ​​a zahrnují odpovídající číslo šířky pásma, jako je tomu nyní.

reklama

Hlavní nevýhodou nadcházejícího stavu USB bude pravděpodobně pochopení, zda potřebujete standardní kabel USB Type-A nebo novější USB Type-C. Bohužel je to nevyhnutelné, pokud výrobci zařízení budou nadále nabízet porty typu A pro podporu staršího hardwaru a typ C je budoucnost.

Konečně! Názvy USB, kterým rozumíte

Celkově vzato, budoucnost porozumění USB vypadá jasněji. Není důvod nazývat USB4 jinak než tím, co jsme popsali výše, protože termíny jako 4.0 nebo 4.1 se nepoužívají.

Nátlak na přejmenování různých verzí USB 3 na SuperSpeed ​​USB je pravděpodobně nereálný. Průmysl se tomu už roky brání. Navíc díky SuperSpeed ​​zní, jako by byl rychlejší než USB4, což není. Pokud bude USB 2.0 nadále viset, nebude to velký problém, protože to bude vždy jen USB 2.0.

Ať už se stane s USB 3.1 a vyšším cokoli, označení pro USB4 vypadá slibně a snadno srozumitelné. Bude to velká pomoc pro lidi, kteří kupují notebook nebo základní desku podporující USB4 – nebo se jen snaží zjistit, který zatracený kabel potřebují!

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?