V dnešní lekci Geek School vás budeme učit o službách Windows a jak je spravovat pomocí vestavěných nástrojů.

NAVIGACE ŠKOLY

 1. Použití Plánovače úloh ke spuštění procesů později
 2. Použití Prohlížeče událostí k řešení problémů
 3. Porozumění dělení pevného disku pomocí správy disků
 4. Naučte se používat Editor registru jako profesionál
 5. Monitorování počítače pomocí nástroje Resource Monitor a Správce úloh
 6. Vysvětlení panelu Rozšířené vlastnosti systému
 7. Pochopení a správa služeb systému Windows
 8. Použití Editoru zásad skupiny k vyladění počítače
 9. Vysvětlení nástrojů pro správu systému Windows

V průběhu let lidé strávili spoustu času deaktivováním a laděním konfigurace služeb Windows a celé webové stránky byly věnovány tomu, aby pochopili, které služby můžete deaktivovat.

Naštěstí moderní verze Windows výrazně zjednodušily věci, které běží jako služby, přidaly možnost odložit jejich spuštění na později a umožnily jim běžet pouze při spuštění, nikoli neustále. Celková půdorysná plocha systému Windows se díky vší té práci dokonce snížila.

Ale lidé jsou stále odhodláni zakázat služby. Dnešní lekce vás tedy naučí o službách, jak je analyzovat, odstranit nebo zakázat. Přesný seznam služeb, které chcete deaktivovat, vám poskytnout nebudeme, protože většinou byste měli nechat vestavěné služby na pokoji.

Co jsou přesně služby?

Služby Windows jsou speciálním typem aplikací, které jsou nakonfigurovány tak, aby se spouštěly a spouštěly na pozadí, v některých případech ještě předtím, než se uživatel vůbec přihlásí. Lze je nakonfigurovat tak, aby se spouštěly jako místní systémový účet. Služby jsou navrženy tak, aby nepřetržitě běžely na pozadí a prováděly systémové úlohy, jako je zálohování počítače nebo spouštění procesu serveru, který naslouchá na síťovém portu.

reklama

V dobách Windows XP bylo možné služby nakonfigurovat tak, aby se spouštěly interaktivně a běžely společně se zbytkem vašich aplikací, ale od verze Vista jsou všechny služby nuceny běžet ve speciální relaci okna, která nemůže interagovat s vaší místní plochou. Služba, která se pokusí otevřít dialogové okno nebo zobrazit zprávu, to nebude mít povoleno.

Na rozdíl od běžných aplikací, které lze jednoduše spustit a spustit pod vaším uživatelským účtem, musí být služba nainstalována a registrována ve Windows, což vyžaduje účet správce a obvykle výzvu Řízení uživatelských účtů, než k tomu dojde. Pokud tedy aplikaci nepovolíte, aby běžela jako správce, nemůže pouze vytvořit službu, která by běžela na pozadí.

Panel služeb

Systém Windows vždy používal panel Služby jako způsob správy služeb spuštěných na vašem počítači. Můžete se tam kdykoli snadno dostat jednoduchým stisknutím kláves WIN + R na klávesnici otevřete dialogové okno Spustit a zadejte services.msc.

Panel Služby je poměrně jednoduchý: obsahuje seznam služeb, sloupec stavu, který ukazuje, zda běží nebo ne, a další informace, jako je název, popis a typ spouštění služby. Všimli jste si, že ne každá služba běží neustále.

I když můžete vybrat službu a buď na ni klepnout pravým tlačítkem nebo kliknout na tlačítka na panelu nástrojů pro její spuštění, zastavení nebo restartování, můžete také poklepáním otevřít zobrazení vlastností a získat další informace.

Deaktivace služby je stejně jednoduchá jako změna rozevíracího seznamu Typ spouštění na vypnuto a výběr Použít, i když ji můžete také změnit na Ruční nebo automatickou s odloženým startem. Z tohoto dialogu můžete také vidět úplnou cestu ke spustitelnému souboru, což může v mnoha případech pomoci, když chcete vidět, co přesně služba běží.

reklama

Karta Přihlášení umožňuje zvolit, zda je služba přihlášena jako místní systémový účet nebo pod jiným účtem. To je většinou užitečné v prostředí serveru, kde můžete chtít spustit účet služby z domény, která má přístup k prostředkům na jiných serverech.

Možná jste si všimli možnosti interakce služby 淎llow s desktopem? o kterém jsme se již zmínili dříve, standardně služby nemají povolen přístup k vaší ploše, pokud není toto políčko zaškrtnuté, a toto zaškrtávací políčko je zde skutečně pouze pro podporu starších verzí.

Ale pouhé zaškrtnutí tohoto políčka jim okamžitě neumožní přístup, budete se také muset ujistit, že hodnota NoInteractiveServices v registru je nastavena na 0, protože když je nastavena na 1, je toto zaškrtávací políčko ignorováno a služby nemohou interagovat s pracovní plochou. vůbec. Poznámka: ve Windows 8 je hodnota nastavena na 1 a interaktivní služby jsou zakázány.

Služby nemají být interaktivní, protože všechna okna existují ve stejném uživatelském terminálu s přístupem ke společným zdrojům, jako je schránka, a pokud běží společně s jinými procesy, může nastat problém, kdy by mohla škodlivá aplikace spuštěná v běžném uživatelském procesu pokusit se získat více přístupu prostřednictvím služby a vzhledem k tomu, že služby běží jako místní systémový účet, to pravděpodobně není dobrá věc.

Karta Recovery umožňuje vybrat možnosti, co se stane, když služba selže. Můžete zvolit automatický restart služby, což je obecně výchozí možnost, nebo můžete spustit program nebo restartovat počítač.

Možnost Spustit program je pravděpodobně nejužitečnější, protože můžete nastavit systém Windows tak, aby automaticky odeslal e-mail, pokud služba selže více než jednou, což je užitečná možnost v prostředí serveru. Na běžném desktopu je to rozhodně mnohem méně užitečné.

reklama

Záložka Závislosti ukazuje, které služby závisí na konkrétní službě a které služby závisí na té, na kterou se díváte. Pokud plánujete zakázat službu, měli byste si pravděpodobně nejprve prostudovat tuto část, abyste se ujistili, že nic jiného tuto službu nevyžaduje.

Podívejte se na Služby ve Správci úloh pro Windows 8.x

Panel běžných služeb se za ta léta příliš nezměnil, ale naštěstí existuje mnohem lepší způsob, jak se podívat na to, které služby běží a které z těchto služeb využívají hodně zdrojů.

Správce úloh ve Windows 8 má novou kartu Služby, která vám umožňuje zastavovat a spouštět služby, ale také přichází s možností online vyhledávání a ještě užitečnější možností je spouštět podrobnosti.

Jakmile v nabídce vyberete možnost Přejít na podrobnosti, přepnete se na kartu Podrobnosti a zvýrazní se proces, který je za tuto službu zodpovědný.

Jak vidíte, proces zodpovědný za sledování distribuovaných odkazů zabírá 28 712 kB paměti, což se zdá být hodně, dokud si neuvědomíte, že konkrétní proces svchost.exe je ve skutečnosti zodpovědný za celou řadu služeb.

Znovu na něj klikněte pravým tlačítkem a vyberte Přejít na služby a uvidíte, o čem mluvíme. Nyní je v okně Services vybráno mnoho služeb a vy si všimnete, že jsou všechny ve skupině LocalSystemNetworkRestricted a všechny jsou aktuálně spuštěny.

reklama

Takže těch 28 MB paměti se ve skutečnosti používá pro celou sadu služeb, takže je srozumitelnější, proč využívá všechnu tu paměť.

Použití Process Exploreru k prohlížení služeb

Pokud chcete mnohem jasnější přehled o tom, jaké služby běží pod každým procesem, nejlepším řešením je vytáhnout Process Explorer, najít službu v seznamu, poklepat na ni a poté přejít na kartu Služby. Tato metoda funguje na jakékoli verzi systému Windows.

Náznak: v Process Explorer by měly být všechny služby ve stromu pod services.exe.

Měli byste zakázat služby?

Bohužel mnoho crapwarových aplikací instaluje služby Windows během procesu instalace a používá je k tomu, aby jejich nesmysly běžely na pozadí a opakovaně se spouštěly. Jiné aplikace implementují službu Windows, která poskytuje funkce, které možná nepotřebujete. Toto jsou služby, které byste měli zakázat.

Naším obecným pravidlem je, že vestavěné služby systému Microsoft Windows by měly být ponechány na pokoji Windows 8 nebo dokonce Windows 7 odvedl dobrou práci, když omezil služby na opravdu důležité funkce, a nezískáte tím mnoho zdrojů. deaktivaci těchto služeb.

Co byste však rozhodně měli udělat, je vyhledat jakékoli služby, které nejsou součástí Windows, a zkusit si s nimi poradit. Pokud nemáte ponětí, o jakou službu jde, nebo pokud se jedná o aplikaci, kterou nechcete neustále spouštět, měli byste si udělat průzkum a rozhodnout se, zda ji zakázat.

Don檛 Zakázat, nastavte na Manuální

Jedním z pravidel, které rádi dodržujeme, je vyhnout se deaktivaci služeb, protože to může způsobit problémy a chyby. Místo toho zkuste službu nastavit na ruční spuštění.

reklama

Pokud zjistíte, že určitá služba musí být spuštěna, ale možná nemusí být spuštěna okamžitě, můžete ji také změnit na Automatic (Odložené spuštění), což odloží spuštění, dokud se systém po bootu nezklidní.

Správa služeb z příkazového řádku

Některé operace prostě nelze provádět prostřednictvím grafického uživatelského rozhraní. Pokud chcete například smazat službu, můžete to udělat pouze pomocí příkazového řádku.

Poznámka: prosím NEMAŽTE služby.

Pomocí příkazu sc můžete zjistit stav služby takto:

protokol událostí sc qc

Existuje mnoho dalších příkazů a operací, které můžete provést, včetně odstranění služby, což doporučujeme pouze v případě, že máte v systému malware, který běží jako služba.

sc delete

Neodstraňujte služby.

reklama

Můžete také dělat další věci, jako je zastavení a restartování služeb z příkazového řádku pomocí nástroje sc. Chcete-li například zastavit klienta pro sledování distribuovaných odkazů, použijte tento příkaz:

sc stop TrkWks

Chcete-li jej znovu spustit, použijte sc start .

Závěrečné myšlenky

Pokud máte spuštěné služby, které plýtvají prostředky a zpomalují váš počítač, měli byste jednoduše odinstalovat a odebrat aplikace, které je tam umístily. Opravdu není žádný důvod mazat služby, deaktivovat je nebo cokoli jiného.

Protože proč zakazovat něco, co je třeba odinstalovat?

ČTĚTE DALŠÍ

 • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
 • › Co je to trhání obrazovky?
 • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
 • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
 • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu