Dostali jste někdy chuť upravit nějaký zvuk, ale nejste si jisti, kde začít? S tímto průvodcem HTG se sžijte s bezplatným zvukovým editorem Audacity, který je napsaný pro začátečníky, ale je vhodný pro geeky všech úrovní.

Poznámka: toto je první článek z vícedílné série, které se budeme věnovat během několika příštích týdnů.

Ach, ta Audacity!

V této sérii jsme se rozhodli zdůraznit konkrétní aplikaci, Audacity, z několika důležitých důvodů. Je to zdarma, což je vždy optimální. Je to open source a geekové jako my to vždy ocení. Je to multiplatformní, takže i když je náš průvodce proveden ve Windows, uživatelé OS X a Linux mohou hrát také. Má skvělé zásuvné moduly a úžasné efekty hned po vybalení.

Možná nejdůležitější je však to, že zatímco pokročilejší aplikace jako Adobe® Soundbooth nebo Apple® GarageBand odvedou svou práci, jsou navrženy pro zkušenější uživatele a pro více zapojené projekty. Audacity vám může pomoci pochopit jednodušší koncepty úpravy zvuku, které lze přenést do těchto výkonnějších programů.

Přejděte na stránku stahování Audacity a vyberte si série 1.3, protože je nejkompatibilnější s nejnovějšími verzemi OS. Pokud používáte Linux, můžete si jej jednoduše stáhnout ze svého úložiště. Extra doplňky necháme na další den.

Uživatelské rozhraní

V hlavním okně je mnoho možností, ale je to velmi jednoduché. Pojďme se podívat.

 1. Ovládání zvuku: Standardní ovládání pauzy, přehrávání, zastavení, přeskočení zpět, přeskočení vpřed a nahrávání pro projekt jako celek.
 2. Panel nástrojů: Postupně od levého horního k pravému dolnímu rohu: Výběr, Obálka, Kreslení, Lupa, Časový posun a Režim více nástrojů.
 3. Hladinoměry: Levá je pro výstup a pravá pro vstup. Kliknutím na měřič vstupu budete aktivně sledovat úrovně zvuku a kliknutím pravým tlačítkem získáte možnosti změny obnovovací frekvence.
 4. Posuvníky úrovně: Změňte úroveň hlasitosti pro výstup i vstup a rozbalovací nabídka napravo slouží k výběru vstupu.
 5. Lišta zástupců: Zkratky pro rychlé akce, jako je vyjmutí, vložení, ticho vložení atd., a pro přiblížení.
 6. Zvukové stopy: V horní části této oblasti je časová osa a zde se zobrazí všechny zvukové stopy. Více o tom za chvíli.
 7. Nástroje pro výběr: Zde si můžete vybrat, kde začít výběr podle času, a poté zvolit, zda chcete vložit čas ukončení nebo délku výběru.

reklama

Je toho zde hodně, ale v budoucích článcích této série půjdeme více do hloubky.

Nahrávání stopy

Necháme nahrát stopu pro ilustraci některých základních úprav. Audacity používá pro nahrávání a přehrávání výchozí nastavení zvuku Windows až na několik výjimek, takže přejděte dolů na systémovou lištu, klepněte pravým tlačítkem myši na ovládání hlasitosti a přejděte na „Záznamová zařízení?

02-nahrávací zařízení

Ujistěte se, že váš mikrofon je nastaven jako výchozí zařízení. Pak v Audacity stačí kliknout na tlačítko 淩record nahoře. Je to ten, který má uprostřed malý červený kruh.

Vidíte, že se objeví něco takového:

zvuková stopa – celá

Zvukové stopy

Pojďme se blíže podívat na zvukovou stopu a věci s ní spojené.

zvuková stopa - pevně označená

 1. Časová osa: Zde můžete vidět délky vašich zvukových stop.
 2. Vlastnosti zvukové stopy: Příslušné vlastnosti zvuku lze nalézt zde a změnit. Skladby lze také odstranit kliknutím na malé 淴 v pravém horním rohu. Hlasitost a vyvážení lze upravit posunutím posuvníků.
 3. Pračka: Tato zelená šipka má obvykle také čáru probíhající po obrazovce. Objeví se, když stisknete 淧lay a označí umístění průběhu, který je aktuálně na výstupu z vašich reproduktorů.
 4. Zvuková křivka levého kanálu
 5. Zvuková křivka pravého kanálu

Jak vidíte, je zde zobrazeno velké množství informací. Všechny přidané skladby se v této části obrazovky naskládají svisle, takže můžete vidět informace ze všech.

Ukládání vašeho projektu

Když jste provedli nějaké úpravy, ale nejste se svým projektem úplně hotovi, můžete si jej uložit na později. Přejděte na Soubor > Uložit projekt jako?/p>

reklama

Uvidíte vyskakovací varování, které vám připomíná, že je to jen pro použití se samotným Audacity. Poté se vám zobrazí normální výzva k uložení. To je ono!

zvuku

Pokud chcete dostat svou zvukovou stopu se všemi jejími vrstvami a efekty do jednoho hotového souboru, budete ji chtít ovat. Přejděte na Soubor > ovat?/p>

Uvidíte jiné vyskakovací dialogové okno pro uložení.

Po zadání názvu můžete změnit typ zvukového souboru, který chcete zakódovat. Možností je více než několik.

Po výběru typu můžete kliknout na tlačítko 淥ptions︹€ a změnit věci, jako je bitrate. Nechal jsem svůj prozatím jako soubor 淲AV. Možná budete potřebovat další kodeky, abyste mohli používat další možnosti, ale to je něco, čemu se budeme věnovat v budoucím článku.


Jak můžete vidět, jen se dotýkáme základů používání Audacity, ale buďte si jisti, že brzy přibudou nějaké zajímavé články. Pokryjeme nástroje, které používáte, filtry, efekty a dokonce i některé další zábavné věci, takže zůstaňte naladěni!

ČTĚTE DALŠÍ

 • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
 • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
 • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
 • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
 • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google