Nadcházející macOS Mojave od Applu obsahuje nový tmavý režim. Přestože se jedná o novou funkci v beta operačním systému, tmavý režim Apple je již mnohem hezčí než tmavý režim Windows 10.

Microsoft měl roky na to, aby vylepšil temné téma Windows 10, ale macOS to přeskočil v jediné beta verzi.

Apple zvolil lépe vypadající tmavě šedé místo Jarring Pure Blacks

Tmavý motiv aplikace Windows 10, který můžete povolit v Nastavení > Přizpůsobení > Barvy > Vybrat výchozí režim aplikace, používá hodně čistě černé barvy, známé také jako #000000 v hexadecimálních barevných kódech.

PŘÍBUZNÝ: Jak používat tmavý motiv ve Windows 10

Nový tmavý motiv macOS Mojave, který lze aktivovat v Nastavení > Obecné > Vzhled, používá více šedých barev. Dokonce ani ty nejtmavší odstíny černé na macOS Mojave nejsou otřesnými barvami #000000 používanými ve Windows.

Konečným výsledkem je tmavé téma, které je pro oči snazší. Taky to vypadá lépe.

reklama

Zdá se, že vývojáři mnoha aplikací obsažených ve Windows 10 s námi souhlasí. Například aplikace Microsoft Store používá v tmavém režimu tmavé šedé místo čisté černé.

Namísto standardního barevného schématu systému si vývojáři zahrnutých aplikací Windows 10 vybírají, které vlastní tmavé barvy preferují.

Tmavé téma Mojave ovlivňuje více aplikací (a vypadá lépe, když to dělá)

Tmavý motiv Windows 10 se zdá být velmi neúplný, protože jej respektuje tak málo aplikací. I po povolení tmavého motivu aplikace se mnoho aplikací ani nepokusí vypadat tmavší.

Velkým příkladem je Průzkumník souborů. Microsoft konečně pracuje na tmavém motivu pro Průzkumník souborů, který bude debutovat v příští aktualizaci Windows 10 s kódovým označením Redstone 5. Výše ​​uvedený snímek obrazovky ukazuje neúplný tmavý motiv Průzkumníka souborů na aktuální vývojové verzi Windows 10.

Microsoftu trvalo několik let po uvedení tmavého motivu Windows, než se dostal k aktualizaci Průzkumníka souborů.

PŘÍBUZNÝ: Co je nového v aktualizaci Windows 10 z října 2018

Pro srovnání, první beta verze macOS Mojave má ve správci souborů Finder právě teď tmavé téma. A už to vypadá lépe než nové temné téma Průzkumníka souborů.

reklama

Klepání Průzkumníka souborů je však snadný a levný výstřel. Velkým problémem je, jak málo aplikací třetích stran používá tmavé režimy – ve skutečnosti téměř žádné. Paint.NET se statečně pokouší použít tmavé téma, pokud jste ve Windows povolili tmavý režim aplikace, ale stále má spoustu ošklivých bílých a světle šedých ovládacích prvků, které do sebe správně nezapadají.

Je to alespoň něco – ale nevypadá to skvěle.

Aktuální verze macOS Mojave právě vyšla, takže temné téma zatím nepodporují všechny aplikace třetích stran. Zdá se však, že všechny aplikace zahrnuté v systému macOS toto téma podporují.

Ve Windows 10 všechny zahrnuté tradiční desktopové aplikace Windows zcela ignorují vaše nastavení tmavého motivu. Pouze nové „univerzální“ aplikace z obchodu se to dokonce pokoušejí respektovat.

I když některé aplikace nepodporují tmavé téma na macOS, očekáváme, že vývojáři své aplikace rychle aktualizují, aby tuto funkci využili. Vývojáři aplikací pro Mac budou pravděpodobněji podporovat nové funkce než vývojáři aplikací pro Windows.

macOS může automaticky aktivovat tmavý motiv v noci

Aktualizace: Předběžné informace společnosti Apple nás vedly k přesvědčení, že je to pravda, ale není tomu tak. Stále můžete automaticky aktivovat tmavý režim Mojave v noci pomocí aplikace Night Owl.

reklama

Systém Windows vás nutí povolit tmavý režim aplikace, kdykoli jej chcete použít. Zatímco v macOS Mojave můžete ručně povolit tmavý motiv, nová funkce „Dynamic Desktop“ v Nastavení > Plocha a spořič obrazovky může automaticky použít tmavý motiv v noci a standardní světlý motiv během dne. Výchozí pozadí pouštní plochy se dokonce přesouvá mezi denními a nočními fotografiemi.

Pokud tedy chcete tmavý režim používat pouze v noci, macOS ho může změnit za vás automaticky – ale ve Windows jste nuceni jej změnit ručně. macOS má režim „Night Shift“, který v noci automaticky zvyšuje barvy na obrazovce, a Windows 10 má podobnou funkci „Noční světlo“, ale pouze Mac může automaticky změnit váš motiv.

PŘÍBUZNÝ: Jak povolit noční směnu v macOS pro snížení únavy očí

Microsoft Edge ignoruje vaše systémové preference, ale Safari ne

I když Microsoft vytvoří temné téma pro své vlastní aplikace, ne vždy je ve výchozím nastavení povolí. Microsoft Edge je zde velkým provinilcem. I když povolíte tmavý režim aplikace, Edge bude nadále používat svůj výchozí světlý režim aplikace.

Edge má však režim tmavých aplikací. Chcete-li to povolit, musíte kliknout na nabídku > Nastavení > Vybrat motiv > Tmavý. Edge to nazývá „téma“ a ne „režim aplikace“, přestože témata Windows jsou něco úplně jiného.

Pokud tedy chcete přepínat tam a zpět mezi tmavým a světlým režimem aplikace ve Windows, musíte to udělat pokaždé na dvou místech. To je velký rozdíl oproti macOS, který se může automaticky přepínat za vás.

Prohlížeč Safari na macOS Mojave se samozřejmě automaticky přepne na tmavé téma a respektuje vaše systémové preference. Safari vám dokonce nabízí temný motiv stránky Nová karta, zatímco Edge ne.

Microsoft se má od Applu hodně co učit. Windows 10 by měl používat světlejší šedou barvu místo čistě černé, Edge by měl respektovat systémové preference a Windows by měl poskytovat způsob, jak automaticky povolit a zakázat tmavý režim v noci. To jsou ty snadné části. Bohužel, přimět více motivů plochy Windows používat tmavý režim bude mnohem pracnější.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?