Apple iPhone XS stojí 999 dolarů, ale tím to nekončí. Brzy se vám začnou zobrazovat varování, že vaše úložiště na iCloudu je téměř plné. Apple chce 0,99 $ měsíčně, abyste si mohli zálohovat telefon a fotky.

Vážně, Apple?

Vaše úložiště iCloud se rychle zaplní

Apple dává každému účtu Apple ID 5 GB úložiště na iCloudu. Toto je sdíleno pro zálohy vašich zařízení na iCloudu, knihovnu fotografií na iCloudu, data aplikací uložená na iCloudu a osobní soubory, které jste uložili na iCloud Drivu.

Tohle se rychle plní! Moderní iPhony mají fotoaparáty s vysokým rozlišením a pořizují živé fotografie. Jedna fotografie může mít velikost 3,5 MB. Videa budou ještě větší. Zálohy zařízení mohou snadno využít 1,5 GB na zařízení. A získáte celkem pouze 5 GB pro uložení záloh vašeho zařízení, i když máte iPhone i iPad.

Jakmile se přiblížíte k 5 GB úložného prostoru, váš iPhone (nebo iPad) vás začne nutit, abyste zaplatili. Apple vám dokonce pošle e-mail s žádostí o další peníze.

Nejlevnější tarif úložiště iCloud, který si můžete koupit, je 0,99 $ měsíčně za 50 GB. Apple požaduje 99 centů měsíčně, aby zastavili otravy.

reklama

To je jen špatná zkušenost s prémiovým produktem, zejména s iPhone XS za 999 $ nebo špičkovým iPhonem XS Max za 1 449 $ s 512 GB vnitřní paměti. Apple by neměl své zákazníky, zejména ty, kteří si kupují špičkový hardware, kazit.

Toto jsou 16GB iPhony znovu a znovu

Apple nabízí 5 GB úložného prostoru na iCloudu zdarma od roku 2011. V té době přicházely iPhony s úložištěm mezi 8 GB a 64 GB.

Dnes, o více než sedm let později, Apple stále nabízí 5 GB bezplatného úložného prostoru na iCloudu. Nejnovější iPhony přicházejí s 64 GB až 512 GB vnitřní paměti.

Připadá mi to jako situace s 16GB iPhonem znovu. Apple zahrnoval 16 GB úložného prostoru u základních modelů iPhone až do iPhone 6s. iPhone 7 naštěstí zvýšil základní model na 32 GB a iPhone 8 zase na 64 GB.

Stalo se tak ale až po letech stížností. 16 GB úložiště bylo pro iPhone 6s v době, kdy vyšel, příliš málo. To donutilo uživatele iPhone, aby mikrospravovali své úložiště v zařízení, neinstalovali příliš mnoho aplikací a dávali si pozor na pořizování příliš mnoha fotografií a videí.

Stejně jako u 16GB iPhonů nabízí Apple špatnou zkušenost, když se snaží prodat více úložiště – tentokrát digitální úložiště. Uživatelé iPhone by neměli být nuceni mikrospravovat své úložiště iCloud.

PŘÍBUZNÝ: Jak uvolnit úložný prostor na iCloudu

Dobře, je to dobrý obchod, ale to je ještě horší

Zde je opravdu smutná věc: Plán úložiště iCloud za 0,99 $ měsíčně za 50 GB je docela dobrý obchod.

reklama

Většina lidí si pravděpodobně vystačí s těmito 50 GB. Za dolar měsíčně je to docela levná služba. Pokud chcete používat Fotky na iCloudu bez problémů nebo mikrosprávy, je to dobrý obchod. Většina uživatelů iPhone by určitě měla zvážit útratu 99 centů každý měsíc.

Ale no tak, tohle není skvělé. Apple prodává prémiové produkty za prémiovou cenu a neměl by své zákazníky ochromovat za 99 centů měsíčně, aby je správně používali.

Google a Amazon nabízejí více

Google nabízí 15 GB bezplatného úložného prostoru pro účty Google. Do Fotek Google můžete také nahrávat neomezené množství fotek v rozlišení 16 megapixelů nebo méně – a tyto fotky se nezapočítávají ani do vašich 15 GB. Fotografie, které váš iPhone pořídí, budou trochu komprimovány, ale měly by být uloženy na téměř stejné úrovni kvality. Pokud nechcete na svém iPhonu používat Fotky na iCloudu nebo platit za další úložiště na iCloudu, vřele doporučujeme Fotky Google.

Když si koupíte nový Chromebook, Google vám na dva roky zdarma nabídne 100 GB úložného prostoru na Disku Google. A Chromebooky jsou mnohem levnější než iPhony!

Amazon také nabízí neomezené ukládání fotografií v plném rozlišení s Amazon Prime prostřednictvím aplikace Amazon Photos. Jistě, Amazon Prime je dražší než 0,99 dolaru měsíčně, ale Prime zahrnuje spoustu výhod a je velká šance, že za to stejně platíte.

PŘÍBUZNÝ: Zbavte se otravy úložiště na iCloudu pomocí Fotek Google

Co by měl Apple dělat

Apple mohl udělat víc. I pouhých 15 GB dalšího bezplatného úložného prostoru na iCloudu pro každého by znamenalo dlouhou cestu. Pokud Apple nechce být příliš štědrý, mohl by ke každému nákupu nového iPhonu zahrnout dva roky většího úložiště na iCloudu.

reklama

Nebo hej, Apple by mohl přibalit další úložný prostor iCloud s AppleCare+. Kupte si plán služeb a získejte volné místo. To by dávalo velký smysl.

Není to ani o penězích

Nejde ani tak o peníze. 99 centů měsíčně není moc. Ale je urážlivé, že Apple přichází s žádostí o pár haléřů hned poté, co si koupíte drahé zařízení.

Ten iPhone by měl fungovat dobře – bez otrav, navýšení a účtování 0,99 $ každý měsíc na vašem účtu z kreditní karty.

Nejsme první, kdo to říká, samozřejmě. The Verge počátkem tohoto roku vyzval Apple, aby navýšil bezplatný příděl úložiště iCloud a John Gruber řekl, že 5 GB „se zdá směšné“. Ale musí to říct více lidí, stejně jako to vyžadovalo bouři veřejné kritiky, než Apple zvýšil základní úložiště iPhone z 16 GB.

Obrazový kredit: Gorlov-KV/Shutterstock.com.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je to trhání obrazovky?