V iOS 11 Apple konečně přidal správce souborů do iPhonu i iPadu. Tato aplikace s názvem „Files“ je centrálním místem, kde můžete prohlížet a spravovat všechny své soubory napříč službami, jako je Apple iCloud Drive, Dropbox, Google Drive a Microsoft OneDrive.

Proč Apple přidal aplikaci Files?

PŘÍBUZNÝ: Co je nového v iOS 11 pro iPhone a iPad, nyní k dispozici

Apple původně oznámil aplikaci Files jako funkci pro iPad navrženou tak, aby byl tablet výkonnější jako náhrada notebooku. Aplikace Soubory je však součástí iPhonu i iPadu a funguje na obou z velké části stejně, s výjimkou funkce přetažení na iPadu.

Soubory nabízí jedno místo pro všechny vaše soubory. Nahrazuje aplikaci iCloud Drive, která byla součástí předchozích verzí iOS. Files poskytuje přístup k vlastnímu iCloud Drive společnosti Apple a umožňuje připojení služeb cloudového úložiště třetích stran, jako je Dropbox, Google Drive a Microsoft OneDrive. Z této aplikace můžete přistupovat k souborům z jakékoli služby, přenášet soubory mezi službami a prohledávat všechny své soubory. Můžete zobrazit soubor a použít sdílený list k jeho otevření v jiné aplikaci na vašem zařízení.

V aplikaci Soubory existuje určitá možnost přístupu k místním souborům, ale nic moc. Apple vás stále chce povzbudit, abyste používali iCloud Drive (nebo jinou službu), aby se vaše soubory synchronizovaly mezi vašimi zařízeními.

Jak používat aplikaci Soubory

Nemusíte používat aplikaci Soubory. iOS stále funguje stejným způsobem jako dříve a aplikaci Soubory můžete ignorovat, pokud necítíte, že ji potřebujete. Pokud například používáte Dropbox, můžete pokračovat ve správě souborů prostřednictvím aplikace Dropbox. Pokud nikdy nepřemýšlíte o správě souborů, stále nemusíte. Pokud ji ani nechcete vidět, můžete ji odstranit z domovské obrazovky, jako to můžete udělat s jinými zahrnutými aplikacemi Apple.

reklama

Pokud však chcete spravovat soubory, můžete otevřít aplikaci Soubory. Ve výchozím nastavení poskytuje přístup k souborům uloženým na vašem iCloud Drive a možná k místním souborům „Na mém iPhonu“ nebo „Na mém iPadu“. Možnost místní soubory uvidíte pouze v případě, že máte nainstalovanou aplikaci, která to umožňuje.

Pokud používáte iCloud Drive, můžete své soubory zobrazit a spravovat pouze klepnutím na iCloud Drive. Pokud používáte jiné služby, můžete klepnout na „Upravit“ a povolit je. Služby se zde zobrazí pouze v případě, že jste si nainstalovali jejich aplikaci a mohou rozšířit aplikaci Soubory. Můžete si například nainstalovat aplikace Dropbox, Disk Google, Microsoft OneDrive nebo Box a poté je zde povolit.

Ať jsou vaše soubory kdekoli, uvidíte je zobrazeny stejným způsobem. Můžete klepnout na mnoho typů souborů, včetně obrázků a PDF, a zobrazit je přímo v aplikaci Soubory. Můžete také zobrazit náhled 3D dotykových souborů. Stejné značkovací funkce pro práci se snímky obrazovky jsou dostupné i při otevření mnoha z těchto typů souborů – stačí klepnout na logo tužky v pravém horním rohu.

Starší aplikace, které podporují rozšíření poskytovatele dokumentů, se objeví jako možnost v aplikaci Soubory, ale aby vše fungovalo správně, bude je třeba aktualizovat. Pokud služba cloudového úložiště vypadá po klepnutí trochu divně, jen ještě nebyla aktualizována, aby se správně vešla do aplikace Soubory.

Tlačítka v horní části obrazovky vám umožňují vytvořit novou složku a změnit způsob řazení souborů na této obrazovce. Můžete vybrat více souborů najednou klepnutím na tlačítko „Vybrat“.

Chcete-li zkopírovat, duplikovat, přejmenovat, přesunout, sdílet, označit nebo zobrazit informace o souboru, dlouze jej stiskněte a zobrazí se nabídka. Klepněte na požadovanou možnost v nabídce. Aplikace Soubory umožňuje přesouvat soubory mezi více službami cloudového úložiště, takže odtud můžete přesunout soubor z iCloud Drive do Dropboxu nebo naopak.

reklama

Při prohlížení souboru můžete klepnutím na možnost Sdílet jej otevřít v jakékoli aplikaci, která podporuje daný typ souboru, nebo provést jiné akce. Odtud jej můžete například připojit ke zprávě nebo e-mailu. List Share můžete také použít k bezdrátovému sdílení souboru s jiným zařízením přes AirDrop.

Na listu sdílení v celém systému uvidíte možnost „Uložit do souborů“, která vám umožní rychle uložit soubor do aplikace Soubory. Klepněte na něj a můžete si vybrat, kam chcete soubor uložit.

Ostatní části aplikace jsou poměrně samozřejmé. Klepnutím na kartu Nedávné získáte rychlý přístup k naposledy použitým souborům nebo klepnutím na „Nedávno smazané“ v části Umístění zobrazíte soubory, které jste nedávno smazali. Soubory můžete označit různými barvami nebo je označit jako oblíbené, aby byly rychleji dostupné v zobrazení Procházet.

Drag and Drop na iPadu

PŘÍBUZNÝ: Jak používat více aplikací najednou na iPadu

Aplikace Soubory dobře funguje s novou celosystémovou funkcí přetažení na iPadech. Na iPhonu můžete přetahovat soubory pouze do samotné aplikace Soubory. Na iPadu můžete přetahovat soubory z aplikace Soubory do jiných aplikací nebo přetahovat soubory z jiných aplikací do aplikace Soubory.

Na iPadu můžete dlouze stisknout soubor v aplikaci Soubory a přetáhnout jej do jiné aplikace a přesunout jej. Můžete například přetáhnout soubor z aplikace Soubory do zprávy v aplikaci Mail a připojit jej k e-mailu. Pokud máte na obrazovce více aplikací najednou, můžete přetahovat mezi aplikací Soubory a jinou aplikací v režimu Split View nebo Slide Over.

Můžete také začít přetahovat soubor v aplikaci Soubory, vytáhnout nový dok ze spodní části obrazovky, umístit ukazatel myši na ikonu doku jiné aplikace a přepnout na danou aplikaci a pak soubor v aplikaci umístit na požadované místo.

reklama

Přetahování funguje také počínaje jinými aplikacemi a umožňuje přetahovat obsah z jiných aplikací a ukládat jej jako soubor v aplikaci Soubory. Na aplikaci Soubory zde není nic zvláštního – iOS 11 umožňuje aplikacím komunikovat pouze přetažením a Soubory jsou jednou z nich. Některé aplikace mohou vyžadovat aktualizaci, aby správně podporovaly přetahování.

Samotná aplikace Soubory samozřejmě zobrazuje více obsahu na větším displeji iPadu. To vám umožní snadněji přetahovat soubory uvnitř samotné aplikace. Soubor můžete přetáhnout do jiné služby, chcete-li jej přesunout, do umístění Nedávno smazané, chcete-li jej odstranit, nebo do značky, abyste jej označili. Před přetažením můžete také vybrat více souborů.

PŘÍBUZNÝ: Jak používat fyzickou klávesnici s iPadem nebo iPhonem

Soubory také nabízí různé klávesové zkratky, které můžete použít, pokud máte k iPadu připojenou fyzickou klávesnici. Klepnutím na klávesu Cmd na klávesnici zobrazíte seznam klávesových zkratek, které můžete použít.

Uživatelé systému Android nemusí být ohromeni, protože iOS společnosti Apple stále neposkytuje stejně hluboký přístup k místnímu systému souborů, jaký je k dispozici na zařízeních Android (nebo stolních a přenosných počítačích). Ale o to jde. Spíše než jen odhalování místního souborového systému Apple stále povzbuzuje uživatele, aby svá data ukládali do cloudu místo na iPhone nebo iPad, kde by se mohla ztratit, pokud je zařízení špatně umístěno nebo vymazáno.

V aplikaci Soubory nejde o to, dát iPhonu a iPadu místní souborový systém. Jde o to usnadnit lidem práci se soubory a jejich přesouvání mezi aplikacemi, zejména na iPadu.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?
  • › Jak zobrazit historii sledování produktů na Amazonu
  • › Jak se přihlásit na Facebooku
  • › Jak smazat aplikace na iPhone a iPad