Pokud jste ve světě USB 3.0 nováčkem, můžete mít spoustu otázek ohledně kabelů, které můžete a/nebo byste měli používat se zařízeními podporujícími USB 3.0. S ohledem na to dnešní příspěvek SuperUser Q&A pomáhá zvídavému čtenáři naučit se „vstupy a výstupy“ USB 3.0.

Dnešní relaci Otázky a odpovědi k nám přichází s laskavým svolením SuperUser – pododdělení Stack Exchange, komunitní seskupení webových stránek pro otázky a odpovědi.

Foto s laskavým svolením Xiao Zong Zong (小宗宗 – Flickr).

Otázka

Čtečka SuperUser Xavierjazz chce vědět, zda připojení USB 3.0 vyžaduje kabely USB 3.0, aby bylo možné dosáhnout plné rychlosti:

Vyžadují připojení USB 3.0 k dosažení rychlosti USB 3.0 kabely USB 3.0? Bude jakýkoli kabel USB podporovat jakékoli zařízení USB 3.0?

Vyžadují připojení USB 3.0 kabely USB 3.0, aby bylo možné dosáhnout plné rychlosti?

Odpověď

Přispěvatelé SuperUser Steven a fixer1234 pro nás mají odpověď. Nejprve Steven:

Pro rychlosti USB 3.0 je vyžadován kabel USB 3.0, ale připojení vytvoří jakýkoli kabel USB.

Zdroj 1: USB [Wikipedia]

SuperSpeed ​​(USB 3.0) je podporován pouze rozhraními USB 3.0 a novějšími a vyžaduje konektor a kabel s dalšími kolíky a dráty, které se obvykle odlišují modrými vložkami v konektorech.

Zdroj 2: USB 3.0 Super rychlosti [USRobotics]

Kabely USB 3.0 lze použít se zařízeními a porty 2.0, pokud vyhovují typy konektorů (žádné konektory B Male nebo B Micro), ale přenosová rychlost klesne zpět na 2.0.

Zdroj 3: Liší se kabely USB 3.0? [UserBenchmark]

Chcete-li dosáhnout rychlosti USB 3.0, potřebujete speciální kabely USB 3.0. Ano, kabely USB 3.0 se liší. I když můžete zařízení USB 3.0 připojit pomocí kabelu USB 2.0, k dosažení plné rychlosti USB 3.0 je nutné přepojit všechny stávající kabely. Kabely USB 3.0 mají více vnitřních vodičů, jsou obvykle modré a jsou znatelně tlustší než staré kabely USB 2.0. Při skupinovém testu USB flash disku jsme na to přišli tvrdě.

Následuje odpověď od fixer1234:

Bez kabelu USB 3.0 nemůžete dosáhnout rychlosti USB 3.0. Rychlost však není jediným problémem.

Kabel USB 2.0 bude fungovat (při rychlostech USB 2.0) pro některá, ale ne všechna zařízení USB 3.0. Mezi těmito dvěma standardy jsou minimálně tři důležité rozdíly v konstrukci kabelů.

Související s rychlostí:

  • Kabely USB 3.0 mají devět vnitřních vodičů oproti čtyřem kabelům USB 2.0.

Čtyři z devíti interních vodičů odpovídají konfiguraci USB 2.0 (dva jsou pro napájení a dva pro signál). Připojení zařízení USB 3.0 pomocí kabelu USB 2.0 využívá tyto vodiče a funguje jako zařízení USB 2.0.

Dalších pět jsou signálové vodiče, které se používají pro způsob komunikace, který poskytuje super rychlost USB 3.0. Dobrý obecný popis naleznete zde: USB 3.0 [Wikipedia]

  • Kabely USB 3.0 mají limit tři metry oproti limitu USB 2.0 pět metrů.

(Všimněte si, že se jedná o praktický limit.) Kabel může mít libovolnou délku, pokud splňuje všechny elektrické požadavky ve specifikaci. Limit tří metrů je založen na maximálních přípustných ztrátách při použití největší doporučené velikosti drátu, aby byl kabel flexibilní. Dokument specifikace [Zip File – USB.org]

Související s napájením:

  • Kabel USB 2.0 nemusí být vhodný pro zařízení USB 3.0 s vysokým proudem.

Některá zařízení USB 3.0 odebírají více energie než zařízení USB 2.0. Napájecí vodiče v kabelech USB 3.0 musí být schopny přenášet 900 mA oproti 500 mA u kabelů USB 2.0.

Další informace o USB 3.0 versus 2.0 naleznete zde: USB 2.0 versus USB 3.0 [Diffen]


Chcete něco dodat k vysvětlení? Ozvi se v komentářích. Chcete si přečíst další odpovědi od ostatních technicky zdatných uživatelů Stack Exchange? Podívejte se na celé diskusní vlákno zde.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat ovládací prvky hudby v Mapách Google pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google