Vaše stará CD, zvláště ta, která jste si sami vypálili, časem degradují do té míry, že jsou nečitelná. Ukážeme vám, jak z nich vymáčknout co nejvíce dat, než bude příliš pozdě!

Nástroj, který k tomu použijeme, se nazývá ddrescue, který je snadno přístupný z prostředí Live CD. ddrescue může z vašich CD vytvořit soubory .iso, které pak lze buď vypálit na spolehlivější CD, nebo je lze připojit a přistupovat k nim ve všech moderních operačních systémech.

Nabootujte do prostředí Ubuntu Live CD pomocí vypáleného CD nebo připraveného flash disku.

Nejprve nainstalujeme ddrescue. Otevřete Správce balíčků Synaptic (Systém > Správa > Správce balíčků Synaptic).

V okně Správce balíčků Synaptic klikněte na Nastavení > Úložiště.

reklama

Chcete-li povolit Ubuntu, přidejte zaškrtnutí do pole, jehož štítek končí na 渦niverse vesmír úložiště. Klepněte na tlačítko Zavřít.

Zpět v hlavním okně Synaptic klikněte na tlačítko Znovu načíst a znovu načtěte seznam dostupných balíčků.

Jakmile bude rejstřík vyhledávání znovu vytvořen, zadejte do textového pole Rychlé vyhledávání 渄drescue. Přijdou dva různé balíčky; ujistěte se, že jste zvolili 済ddrescue a ne 渄drescue, které funguje trochu jinak.

Klikněte pravým tlačítkem na 済ddrescue a vyberte Označit pro instalaci. Klepněte na tlačítko Použít a postupujte podle pokynů k instalaci ddrescue.

Dále musíme vybrat umístění pro uložení souboru .iso, který bude vytvořen ddrescue. V našem případě používáme interní pevný disk NTFS. Chcete-li jej připojit, klikneme na Místa a poté vybereme pevný disk, který chceme použít.

Zbytek této příručky bude proveden v okně terminálu, takže jej otevřete přes Aplikace > Příslušenství > Terminál.

reklama

Přejděte do umístění, do kterého uložíte soubor .iso. V našem případě se jedná o nově připojený pevný disk, takže nejprve přejdeme do adresáře /media a poté pomocí tabelátoru přejdeme do adresáře, který představuje náš pevný disk.

Jakmile jste ve správném adresáři, jste připraveni spustit ddrescue! ddrescue je úhledný, protože se můžete pokusit vytáhnout data z CD několikrát a pokaždé přidá do stejného souboru obrazu všechna nová data, která se podaří obnovit.

Z tohoto důvodu je při prvním průchodu nejlepší začít s obnovou jednoduchých částí a poté se vrtat do problémových oblastí později.

Pro první průchod je příkaz terminálu:

ddrescue 搉 揵 2048 /dev/cdrom

V našem případě je CD, které se snažíme obnovit, 13 let staré CD s Red Hat Linux 4.2, takže budeme obraz nazývat RedHat.iso a soubor protokolu RedHat.log.

Příznak ?n zajišťuje, že tento první průchod nebude trvat příliš dlouho, ale přesto obnoví snadno čitelné části CD. Příznak ?b je důležitý, protože CD mají velikost bloku 2048 bajtů.

Nakonec ddrescue skončí, možná s nějakými chybami.

V našem případě bylo kolem 80 MB dat, která nebyla obnovena kvůli chybám. Zkusme druhý, podrobnější běh, abychom se pokusili obnovit co nejvíce dat.

reklama

Příkaz terminálu pro toto druhé spuštění je velmi podobný prvnímu, až na to, že místo použití příznaku ?n použijeme příznak ?d, abychom řekli ddrescue, aby přešel do přímého režimu a načetl co nejvíce dat z CD. Další informace o parametrech příkazového řádku, které ddrescue rozpozná, najdete v jeho příručce.

ddrescue 揹 揵 2048 /dev/cdrom

Ujistěte se, že soubory .iso a .log jsou stejné, jaké jste použili v prvním kroku.

Nechali jsme ddrescue běžet přes noc a ráno?/p>

obnovili jsme přes 55 MB dat, která jsme předtím neobnovili! Kdybychom to nechali déle, možná bychom se dokázali vzpamatovat ještě víc.

Je to dobrý nápad pokusit se uložit vaše CD hned, než se dále zhorší. Místo na pevném disku je levné; koupě externí jednotky je malá investice, pokud to znamená, že můžete zachránit svá stará CD (a pak je můžete vyhodit, abyste ušetřili místo na policích).

A zatímco ddrescue je k tomu skvělý nástroj, lze jej také použít k stahování dat z jiných zařízení, jako jsou pevné disky a diskety. Pokud jste se pokusili vytvořit obraz disku pomocí dd a dal vám chyby, pak dejte ddrescue místo toho zkuste!

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu