Data vašeho počítače jsou velmi důležitá a může dojít k jejich ztrátě z různých důvodů. Úplná (nebo dokonce částečná) záloha vašeho systému je vždy dobrý nápad. SBackup je nástroj, který vám pomůže zálohovat a obnovovat data na vašem počítači Ubuntu s maximální lehkostí.

Záloha SB

SBackup je jednoduché zálohovací řešení pro desktop Ubuntu. Umožňuje zálohovat vybrané soubory a adresáře, definovat limit velikosti souborů, používat regulární výrazy k vyloučení souborů a složek a mnoho dalšího. Tyto zálohy lze poté ukládat lokálně, na médium pro odstranění nebo dokonce do vzdáleného adresáře. Podívejme se, jak nainstalovat a nakonfigurovat SBackup pro vytvoření řešení zálohování a obnovy pro počítač Ubuntu.

Nainstalujte SBackup

Chcete-li nainstalovat SBackup na svůj počítač Ubuntu, zadejte následující příkaz:

sudo apt-get install sbackup

Zálohování pomocí SBackup

Po instalaci bude SBackup k dispozici v části System Administration Simple Backup Config.

Okno SBackup bude vypadat takto:

Jak můžete vidět na první záložce „Obecné“, existují 3 možnosti zálohování. V závislosti na vašich potřebách si můžete vybrat ten, který chcete použít. Lze jej používat ve 3 režimech.

1. Použijte doporučená nastavení zálohování

reklama

Má všechna výchozí nastavení. Jediné, co musíte udělat, je kliknout na tlačítko „Zálohovat nyní“ a zálohovat výchozí soubory a složky.

2. Použijte vlastní nastavení zálohování

Toto je pro vlastní zálohy, kde si uživatel může definovat, co chce pravidelně zálohovat. Toto nastavení lze nakonfigurovat pro automatické zálohování

3. Pouze ruční zálohování

Tuto možnost použijte, pokud nechcete mít pravidelné automatické zálohování. Kdykoli si myslíte, že potřebujete zálohy, můžete zálohovat ručně.

Pro účely této ukázky však použijte „Použít vlastní nastavení zálohování“.

Další záložka je „zahrnout“, která vám umožní definovat složky a soubory, které chcete zahrnout při vytváření zálohy. Klepnutím na příslušná tlačítka můžete přidat soubor nebo složku.

Třetí záložka je „vyloučit“. Zde můžete definovat, cestu, typy souborů, regulární výraz a maximální velikost pro kritéria vyloučení. Například jste přidali adresář zahrnutý pro zálohování, ale nechcete zálohovat soubory větší než 50 MB, můžete jej definovat pomocí karty vyloučení.

reklama

Čtvrtá karta je „Cíl“. Toto se používá k definování cílového umístění, kam chcete uložit záložní soubor.

Jak vidíte, existují 3 možnosti pro nastavení cílového umístění zálohy. První z nich je výchozí umístění /var/backup/. Druhou možnost lze použít k definování vlastního cíle zálohování. Třetí možnost se používá, chcete-li cíl zálohy na vzdáleném místě.

Pátá karta slouží k nastavení plánu zálohování. Tohle je docela samovysvětlující.

Poslední záložka „vyčištění“ je o tom, jak se bude nakládat se starými záložními soubory. Můžete si vybrat jednu ze 2 možností. V mém případě to nechávám jako výchozí výběr, což je Logaritmické (doporučeno).

Dokončili jsme konfiguraci všech nastavení. Zbývá pouze kliknout na tlačítko „Uložit“, aby se nastavení zálohování projevilo. Můžete však také kliknout na „Zálohovat nyní! tlačítko pro okamžitou zálohu.

Obnovení ze zálohy

Chcete-li obnovit ze stávající zálohy, přejděte do části Systém Správa Obnovení zálohy systému.

reklama

Vyberte z dostupných záloh tu, kterou chcete obnovit.

Pokud hledáte kvalitní zálohovací aplikaci pro váš desktop Linux, SBackup je skvělá volba.

Odkazy

http://sourceforge.net/projects/sbackup/

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak přidat, zobrazit a odebrat konce stránek a oddílů v Dokumentech Google
  • › Jak někoho odblokovat na Facebook Messengeru
  • › Jak obnovit smazané soubory a složky v Microsoft OneDrive
  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu