Mnoho úprav na nízké úrovni lze normálně provést pouze na Androidu flashováním vlastních ROM. Xposed Framework vám umožňuje upravit váš stávající systém bez instalace nové vlastní ROM. Vše, co vyžaduje, je root přístup.

PŘÍBUZNÝ: Jak flashovat novou ROM do telefonu Android

Jistě, možná budete chtít flashovat vlastní ROM, jako je CyanogenMod, abyste získali nejnovější verzi Androidu nebo použít širokou škálu vylepšení, ale pokud se vám líbí verze Androidu, kterou již máte, rámec Xposed je velmi flexibilní. Myslete na Xposed Framework jako vytváření vlastní vlastní ROM pro Android. Namísto stahování něčeho jako CyanogenMod, který přichází se spoustou nových funkcí, vám Xposed umožňuje přidávat pouze funkce, které chcete, jednu po druhé, prostřednictvím jednotlivých modulů. Není potřeba žádné flashování ROM. Tento článek obsahuje několik příkladů věcí, které můžete udělat, pokud jste zvědaví.

Jak to funguje

Oblíbený modul GravityBox Xposed, který obsahuje mnoho užitečných vychytávek v jednom balení.
Oblíbený modul GravityBox Xposed, který obsahuje mnoho užitečných vychytávek v jednom balení.

Aby mohli vývojáři provádět různá vylepšení na nízké úrovni, musí upravit systémové soubory APK (balíček aplikací). Obecně tyto změny uvolňují jako vlastní ROM, kterou uživatelé musí flashovat do svého zařízení.

Xposed Framework vyžaduje k instalaci přístup root, ale poté by měl být schopen fungovat bez root. Rozšiřuje spustitelný soubor /system/bin/app_process o načtení konkrétního souboru JAR při spuštění. Třídy tohoto souboru budou součástí každého procesu aplikace v systému – dokonce i procesů systémových služeb. Poté je možné upravit chování aplikace za běhu – není potřeba žádné flashování ROM ani úprava souborů APK aplikace.

PŘÍBUZNÝ: Jak rootovat svůj telefon Android pomocí SuperSU a TWRP

Není zaručeno, že Xposed Framework bude fungovat na každém telefonu, stejně jako jednotlivé modely. Je navržen tak, aby fungoval s většinou zařízení se systémem Android 4.0 a novějšími. Kromě toho nemusí (nebo jeho moduly) fungovat na silně upravených ROM nebo zařízeních, která výrazně upravují určité části kódu (například zařízení Samsung mohou narazit na problémy). Jediný způsob, jak to zjistit, je procházet fóra Xposed nebo si to sami vyzkoušet. Existují neoficiální sestavení pro TouchWiz a další verze Androidu, pokud jste ochotni jim dát šanci.

Váš telefon bude také muset být rootován. Tohle nejde obejít, takže pokud jste ještě nerootovali, není lepší čas než teď! Každý telefon je trochu jiný, takže si prohlédněte našeho průvodce rootováním a fórum XDA Developers pro vaše konkrétní zařízení, kde najdete další informace o tom, jak jej rootovat.

PŘÍBUZNÝ: Případ proti kořenům: Proč se zařízení Android nezakořeňují

A konečně mějte na paměti, že – stejně jako odemknutí bootloaderu a rootování – moduly Xposed mají přístup k hlubokým systémovým funkcím ve vašem telefonu a představují bezpečnostní riziko. Instalujte pouze moduly od vývojářů, kterým důvěřujete, nebo vyhledejte moduly s otevřeným zdrojovým kódem a držte se jich. Vše odsud je na vaše vlastní riziko, takže buďte opatrní a instalujte zodpovědně.

Můžete si procházet různá vylepšení Xposed dostupná na webových stránkách Xposed a najít další informace a často kladené otázky na fóru Xposed na XDA Developers.

Krok 1: Nainstalujte Xposed Framework

Xposed Framework není na Google Play k dispozici, takže jej budete muset nainstalovat jednou ze dvou dalších metod.

Aktualizace: Pokud používáte Marshmallow nebo vyšší, můžete si nainstalovat novější, „bezsystémovou“ verzi Xposed, která je mnohem flexibilnější než stará verze popsaná v tomto článku. Nejprve si budete chtít přečíst o rootu bez systému a poté se zde dozvíte, jak nainstalovat systémový Xposed.

PŘÍBUZNÝ: Co je to “Systemless Root” na Androidu a proč je to lepší?

Pokud používáte verzi Android Ice Cream Sandwich, Jelly Bean nebo KitKat, můžete si stáhnout Xposed Installer APK z domovské stránky Xposed a poté jej přenést do telefonu pomocí kabelu USB nebo aplikace, jako je Dropbox. Poté spusťte soubor APK a zahajte instalaci a přejděte k další části.

reklama

Pokud používáte Android Lollipop nebo Marshmallow, instalace je trochu komplikovanější: budete muset flashovat framework pomocí vlastního obnovení, jako je TWRP, a poté nainstalovat instalační program. (Mějte však na paměti, že pokud používáte Marshmallow, můžete také nainstalovat verzi bez systému, což je lepší.)

Přejděte do vlákna fóra Xposed na XDA Developers a stáhněte si tři soubory: Xposed Installer APK, Xposed Framework ZIP a Xposed Uninstaller ZIP. Možná budete muset provést průzkum, abyste zjistili, který soubor .zip chcete stáhnout. „sdk21“, „sdk22“ a „sdk23“ označují Android 5.0, 5.1 a 6.0; „arm“, „arm64“ a „x86“ označují procesory ARM, 64bitové ARM a Intel.

Takže, protože mám Nexus 5X – který má 64bitový procesor ARM a používá Android 6.0.1 Lollipop – stáhl jsem si Xposed Installer APK, soubor xposed-v80-sdk23-arm64.zip a xposed-uninstaller -arm64.zip soubor.

Přeneste všechny tři soubory do telefonu pomocí kabelu USB nebo aplikace, jako je Dropbox.

Dále restartujte telefon do obnovy TWRP. Dělá to na každém telefonu trochu jinak – nebo například budete muset současně držet tlačítka Napájení a Snížit hlasitost a poté pomocí tlačítek hlasitosti spustit režim obnovení? Pokyny Google pro váš konkrétní model, abyste viděli, jak to funguje.

Jakmile to uděláte, uvítá vás známá domovská obrazovka TWRP. Klepněte na tlačítko Installbutton.

reklama

POZNÁMKA: Než budete pokračovat v tomto procesu, možná budete chtít provést zálohu v TWRP.

Zobrazí se následující obrazovka. Přejděte dolů a přejděte k souboru .zip rámce Xposed, který jste přenesli dříve.

Klepněte na Xposedzip a uvidíte tuto obrazovku. Přejetím prstem potvrďte blesk.

Flashnutí balíčku by mělo trvat jen chvíli. Po dokončení klepněte na tlačítko „Wipe Cache/Dalvik“ a restartujte systém.

Pokud se TWRP zeptá, zda chcete nainstalovat SuperSU nyní, zvolte 淒o Not Install?

Restartování telefonu může trvat několik minut, protože může „znovu optimalizovat“ vaše aplikace. Dejte tomu čas, a až to skončí, spusťte Xposed Installer APK, který jste přenesli dříve. Tím se nainstaluje aplikace, kterou budete používat ke správě modulů.

reklama

Pokud narazíte na nějaké problémy s instalací – jako když váš telefon přejde do zaváděcí smyčky – stačí stejným způsobem flashnout soubor .zip Xposed Uninstaller a věci by se měly vrátit k normálu. Pokud vše ostatní selže, obnovte z poslední zálohy TWRP.

Krok 2: Nastavte instalační program Xposed a stáhněte si modul

Spusťte Xposed Installer a budete uvítáni níže uvedenou obrazovkou. Zařízení se systémem KitKat budou muset klepnout na možnost „Framework“ a poté klepnutím na tlačítko Install/Update nainstalovat Xposed Framework. Po dokončení budete muset restartovat telefon. Uživatelé Lollipop a Marshmallow to již provedli prostřednictvím blikajícího .zip v předchozím kroku.

Pamatujte, že Xposed vyžaduje přístup root, takže pokud v tomto okamžiku dostanete výzvu z vaší superuživatelské aplikace. Chcete-li pokračovat, udělte práva superuživatele Xposed Installer.

Nyní, když je Xposed vše nastaveno, je čas na zábavnou část: instalaci modulů. Moduly Xposed obsahují různá vylepšení, která můžete použít k přizpůsobení systému. Některé jsou malé a plní pouze jednu funkci, zatímco jiné jsou balíčky obsahující mnoho užitečných vylepšení. Pro tuto příručku použijeme velmi jednoduchý příklad: XInsta, modul Xposed, který přidává možnost stahování fotografií z aplikace Instagram.

Klepněte na sekci „Stáhnout“ instalačního programu Xposed a klepněte na tlačítko Hledat na panelu nástrojů. Vyhledejte „xinsta“ a vyberte XInstamodule, který se zobrazí.

Přejeďte na kartu Verze a klepněte na tlačítko „Stáhnout“ na nejnovější verzi. Tím se stáhne a nainstaluje příslušný modul Xposed.

reklama

Po dokončení se modul nainstaluje, ale neaktivuje. V instalačním programu Xposed přejděte do sekce Moduly (nebo vyberte oznámení, které se zobrazí v rozevíracím seznamu oznámení). Zaškrtněte políčko vedle modulu, který chcete aktivovat, a restartujte telefon.

Pokud si všimnete v popisu modulu, má jeden předpoklad: musíte dát Instagramu oprávnění pro přístup k úložišti vašeho telefonu. Tyto druhy věcí jsou běžné, takže si před použitím modulu přečtěte jeho popis.

Chcete-li to provést, přejděte do Nastavení > Aplikace > Instagram > Oprávnění a přepněte „Úložiště“ na Zapnuto.

Poté otevřete aplikaci Instagram a klikněte na tři tečky vedle fotografie – pokud vše proběhlo v pořádku, měli byste mít možnost stáhnout tuto fotografii do svého zařízení.

Gratulujeme, právě jste úspěšně nainstalovali svůj první modul Xposed!

Krok tři: Vylaďte svůj modul (pokud je to možné)

Mnoho modulů Xposed, které si stáhnete, bude mít své vlastní rozhraní, ze kterého můžete vyladit různá nastavení související s modulem. Obvykle se k tomu dostanete klepnutím na modul v sekci „Moduly“ instalačního programu Xposed. V jiných případech může být modul dokonce dodáván s vlastní ikonou v zásuvce aplikace, jak je vidět níže.

Nezapomeňte zkontrolovat nastavení svých modulů. Nikdy nevíte, jaké dobroty tam budou.

reklama

Modul můžete aktualizovat nebo odinstalovat také dlouhým stisknutím položky položky v instalačním programu Xposed.

Nyní, když jste v provozu, doporučujeme procházet sekci modulů Xposed a zobrazit vše, co Xposed může nabídnout. Náš seznam nejlepších modulů Xposed je také dobrým místem, kde začít objevovat. Velmi doporučuji GravityBox, vyobrazený dříve v tomto článku, který shromažďuje mnoho užitečných vylepšení do jednoho přizpůsobitelného balíčku.

PŘÍBUZNÝ: Pět užitečných modulů Xposed pro přizpůsobení vašeho rootovaného telefonu Android

Odinstalace Xposed Framework

Pokud někdy budete chtít odinstalovat framework Xposed, vraťte se do aplikace Xposed Installer, klepněte na Framework a klepněte na tlačítko Odinstalovat. Pokud jste framework nainstalovali pomocí souboru .zip, budete jej muset odinstalovat flashováním odinstalačního souboru .zip z vlákna XDA pomocí TWRP.

Před odebráním aplikace Xposed Installer ze zařízení nezapomeňte provést odinstalaci v aplikaci Xposed Installer.


Xposed Framework může být jen nástrojem pro Android geeky k vyladění jejich telefonů, ale je to rychlejší, jednodušší a méně invazivní nástroj než vlastní ROM. To lze také použít k instalaci motivů a provádění dalších invazivních úprav, které by normálně vyžadovaly vlastní ROM. Metoda Xposed Framework nezahrnuje změnu operačního systému vašeho zařízení a lze ji snadno vrátit zpět, což z ní dělá skvělou volbu pro tweakery, kteří se do toho opravdu rádi ponoří.

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?
  • › Co je trhání obrazovky?
  • › Co je to Bid Sniping na eBay a jak ho porazím?
  • › Co znamená „IANAD“ a jak jej mohu používat?