Pokud se nemůžete přihlásit ani po vyzkoušení svých dvanácti hesel nebo jste zdědili počítač s profily chráněnými heslem, nemusíte se bát, že nemusíte provádět novou instalaci systému Windows. Ukážeme vám, jak změnit nebo resetovat heslo Windows z Ubuntu Live CD.

Tato metoda funguje v zásadě pro všechny verze Windows založené na NT, cokoli od Windows 2000 a novějších. A ano, to zahrnuje Windows 7.

Poznámka: Pokud máte soubory na pevném disku zašifrované pomocí vestavěného šifrování systému Windows, nemusí být po změně hesla systému Windows pomocí této metody dostupné. Pokud máte důležité zašifrované soubory, buďte opatrní.

Potřebujete Ubuntu 9.10 Live CD nebo bootovací Ubuntu 9.10 Flash Drive. Pokud žádný nemáte nebo jste zapomněli, jak bootovat z flash disku, podívejte se na náš článek o vytvoření bootovatelného flash disku Ubuntu 9.10.

Program, který nám umožňuje manipulovat s hesly Windows, se nazývá chntpw. Kroky k instalaci se liší v 32bitové a 64bitové verzi Ubuntu.

Instalace: 32-bit

reklama

Otevřete Správce balíčků Synaptic kliknutím na Systém v horní části obrazovky, rozbalením sekce Správa a kliknutím na Správce balíčků Synaptic.

chntpw se nachází v vesmír úložiště. Repozitáře představují způsob, jak Ubuntu seskupit software dohromady, takže uživatelé si mohou vybrat, zda chtějí používat pouze zcela otevřený software spravovaný vývojáři Ubuntu, nebo rozvětvovat a používat software s různými licencemi a správci.

Chcete-li povolit software z vesmír úložiště, klikněte na Nastavení > Úložiště v okně Synaptic.

Zaškrtněte políčko označené 淐 komunitou spravovaný software s otevřeným zdrojovým kódem (vesmír) a poté klikněte na Zavřít.

Když změníte úložiště, ze kterých vybíráte software, musíte znovu načíst seznam dostupného softwaru. V hlavním okně Synaptic klikněte na tlačítko Znovu načíst.

Budou staženy seznamy softwaru.

Po stažení musí Synaptic znovu vytvořit svůj vyhledávací index. Štítek nad textovým polem u tlačítka Hledat bude číst 淩ebuilding vyhledávací index. Když se zobrazí 淨uick search, napište chntpw v textovém poli. Balíček se zobrazí v seznamu.

reklama

Klikněte na zaškrtávací políčko vedle chntpw název. Klikněte na Označit pro instalaci.

chntpw nebude ve skutečnosti nainstalován, dokud nepoužijete změny, které jste provedli, takže nyní klikněte na tlačítko Použít v okně Synaptic.

Budete vyzváni k přijetí změn. Klepněte na tlačítko Použít.

Změny by měly být aplikovány rychle. Až budou hotovi, klikněte na Zavřít.

chntpw je nyní nainstalován! Správce balíčků Synaptic můžete zavřít. Přejděte na část s názvem Pomocí chntpw resetujte heslo.

Instalace: 64-bit

Verze chntpw k dispozici v Ubuntu檚 vesmír úložiště nebude fungovat správně na 64bitovém počítači. Naštěstí ve větvi Debian® Unstable existuje opravená verze, takže si ji odtud stáhněte a nainstalujte ručně.

reklama

Otevřete Firefox. Ať už je to váš preferovaný prohlížeč nebo ne, je velmi snadno dostupný v prostředí Ubuntu Live CD, takže jeho použití bude nejjednodušší. V horním panelu je zástupce Firefoxu.

Přejděte na http://packages.debian.org/sid/amd64/chntpw/download a stáhněte si nejnovější verzi chntpw pro 64bitové stroje.

Poznámka: Ve většině případů by bylo nejlepší přidat větev Debian Unstable do správce balíčků, ale protože prostředí Live CD se po restartu vrátí do původního stavu, bude rychlejší jednoduše stáhnout soubor .deb.

Uložte soubor .deb do výchozího umístění.

V případě potřeby můžete Firefox zavřít. Otevřete okno terminálu kliknutím na Aplikace v levé horní části obrazovky, rozbalením složky Příslušenství a kliknutím na Terminál.

V okně terminálu zadejte následující text a po každém řádku stiskněte Enter:

cd ke stažení
sudo dpkg 搃 chntpw*

chntpw nyní bude nainstalován.

Pomocí chntpw resetujte heslo

Před běháním chntpw, budeš muset namontovat pevný disk, který obsahuje vaši instalaci systému Windows. Ve většině případů to Ubuntu 9.10 zjednodušuje.

reklama

Klikněte na Místa v levé horní části obrazovky. Pokud je váš disk Windows snadno identifikovatelný obvykle podle jeho velikosti, klikněte na něj levým tlačítkem.

Pokud to není zřejmé, klikněte na Počítač a zkontrolujte každý pevný disk, dokud nenajdete ten správný.

Na správném pevném disku bude složka WINDOWS. Když jej najdete, poznamenejte si štítek jednotky, který se objeví v řádku nabídek prohlížeče souborů.

Pokud ještě žádné nemáte otevřené, spusťte okno terminálu přechodem na Aplikace > Příslušenství > Terminál.

V okně terminálu zadejte příkazy

cd / střední
ls

po každém řádku stiskněte Enter. Měli byste vidět jeden nebo více textových řetězců; jeden z těchto řetězců by měl odpovídat řetězci, který se dříve objevil v záhlaví prohlížeče souborů.

Přejděte do tohoto adresáře zadáním příkazu

cd <štítek pevného disku>

Vzhledem k tomu, že popisování pevného disku bude velmi nepříjemné při psaní, můžete použít zkratku zadáním několika prvních písmen nebo čísel štítku disku (velká písmena záleží) a stisknutím klávesy Tab. Automaticky doplní zbytek řetězce (pokud je prvních několik písmen nebo číslic jedinečných).

reklama

Chceme se přepnout do určitého adresáře Windows. Zadejte příkaz:

cd WINDOWS/system32/config/

Pro urychlení zadávání tohoto příkazu můžete opět použít tab-completing.

Chcete-li změnit nebo resetovat heslo správce, zadejte:

sudo chntpw SAM

SAM je soubor, který obsahuje váš registr Windows. Uvidíte, že se objeví nějaký text, včetně seznamu všech uživatelů ve vašem systému.

V dolní části okna terminálu byste měli vidět výzvu, která začíná slovem 淯ser Edit Menu: a nabízí čtyři možnosti. Doporučujeme heslo vymazat na prázdné (ve Windows můžete vždy po přihlášení nastavit nové heslo). Chcete-li to provést, zadejte ? a poté 測 pro potvrzení.

Pokud byste místo toho chtěli změnit heslo, zadejte ?? poté požadované heslo a nakonec 測 pro potvrzení.

Pokud chcete resetovat nebo změnit heslo jiného uživatele než administrátora, zadejte:

sudo chntpw 搖 SAM

reklama

Odtud můžete postupovat stejně jako dříve: zadejte ? resetovat heslo na prázdné nebo ? změnit na vámi poskytnutou hodnotu.

A to je ono!

Závěr

chntpw je velmi užitečný nástroj poskytovaný zdarma komunitou open source. Možná vás to donutí dvakrát přemýšlet o tom, jak bezpečný je přihlašovací systém Windows, ale vědět, jak jej používat chntpw může zachránit váš ocas, pokud vám paměť selže dvakrát nebo osmkrát!

ČTĚTE DALŠÍ

  • › Jak omezit váš Chromebook na určité uživatele
  • › Jak změnit svůj Yahoo! Heslo k účtu
  • › Jak používat Google Maps Music Controls pro Spotify, Apple Music nebo YouTube Music
  • › Jak rychle začít s poznámkami ke schůzce v Dokumentech Google
  • › Jaké jsou rychlosti čtení/zápisu a proč na nich záleží?